MIASTO
Tak będą wyglądać kieleckie rowery miejskie!
Jednoślady w żółto-czerwonych barwach wyjadą na ulice pod koniec czerwca bieżącego roku. Uruchomienie długo wyczekiwanej wypożyczalni ma się odbyć podczas Święta Kielc.
Przypomnijmy, w ramach inwestycji na terenie miasta ma się pojawić 250 dwukołowców. Wśród nich królować będą oczywiście tradycyjne rowery. Miasto zakupiło również 25 pojazdów ze wspomaganiem elektrycznym, pięć typu tandem (pozwalających na jazdę we dwójkę) i dziesięć typu cargo ze skrzynią z przodu (umożliwiających, na przykład transport zakupów, ale również przewóz dzieci bez dodatkowego fotelika). W sumie w Kielcach pojawi się również 57 stacji – fizycznych i wirtualnych.
– Każdy rower będzie posiadał blokadę na tylnym kole, która będzie zwalniana poprzez aktywację w aplikacji. Wystarczy zeskanować kod QR, który będzie się znajdował z tyłu i na kierownicy. Można też pauzować przejazdy, na przykład w celu zrobienia zakupów – informuje Arkadiusz Zieliński z firmy Roovee Polska S.A.
Początkowo wypożyczalnia miała zacząć funkcjonować w majówkę, termin został jednak przesunięty (pisaliśmy o tym TUTAJ).
– Planujemy uruchomić wypożyczalnie w ostatni weekend czerwca. To nieprzypadkowa data. Wówczas w mieście odbędzie się Święto Kielc. Wierzę, że kielczanom bardzo się spodoba ten środek transportu i będą z niego korzystać – mówi wiceprezydent Marcin Chłodnicki.
W Kielcach pierwsze pół godziny jazdy rowerem będzie kosztować złotówkę, każde kolejne – dwa złote.
– Nasz cennik ma pokazać, że rower to podstawowy i najbardziej ekologiczny sposób poruszania się na co dzień po mieście – mówi Przemysław Chmiel, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach.
Na tle innych miast rozwiązanie zdaje się jednak wypadać drogo. Podczas gdy w Kielcach za dwie godziny jazdy trzeba będzie zapłacić siedem złotych, w Warszawie będzie to tylko cztery złote, w Kołobrzegu pięć złotych, a we Wrocławiu – sześć. Bowiem we wszystkich trzech miastach pierwsze 20 minut jazdy rowerem miejskim jest… darmowe.
Władze Kielc podkreślają jednak, że planują wdrożyć rozwiązania, w ramach których mieszkańcy będą mogli korzystać z ulg.
– Kielce realizują Kartę Mieszkańca, która będzie upoważniała do zniżek na rower miejski. Planujemy bowiem, żeby bilety okresowe kupowane w Zarządzie Transportu Miejskiego łączyły się z tanimi biletami okresowymi na korzystanie z rowerów miejskich – wyjaśnia Chmiel.
O szczegółach tych ulg będziemy informować na bieżąco.