MIASTO
Szpital Kielecki im. św. Aleksandra w programie pozyskiwania krwi pępowinowej


Kobiety rodzące w Szpitalu Kieleckim imienia świętego Aleksandra od niedawna mogą oddawać krew pępowinową. Dotychczas taką możliwość miały ciężarne rodzące w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Dokładnie od drugiego lutego tego roku kobiety rodzące w Szpitalu Kieleckim imienia świętego Aleksandra mogą oddawać krew pępowinową. Jak podkreśla Luiza Buras-Sokół, rzeczniczka prasowa lecznicy, taka możliwość cieszy się dużym zainteresowaniem. – Do tej pory krew pępowinową oddało pięć pacjentek. Położne pracujące w naszym szpitalu zostały odpowiednio przeszkolone do tego celu – powiedziała.
Jak podkreślają specjaliści - zabieg nie jest inwazyjny. Odbywa się poza organizmem matki i dziecka. – Jest to więc bardzo bezpieczne – uzupełnia Buras – Sokół.
Pobrana krew trafia do Banku Komórek Macierzystych w Podzamczu. Komórki macierzyste pozyskiwane z takiej krwi są niezwykle pomocne w leczeniu wielu chorób, między innymi nowotworów, cukrzycy czy układu krążenia. – Bardzo mnie cieszy, że wśród mam wzrasta wiedza na ten temat – mówi Michał Piast, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo- Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim.
Pacjentki, które chcą oddać krew pępowinową muszą spełnić kilka warunków. – Są to przede wszystkim warunki medyczne. Oddanie takiej krwi uniemożliwiają chociażby niektóre leki przyjmowane przez kobietę w okresie ciąży – wymienia Piast. Chcąc oddać krew pępowinową pacjentki muszą także podpisać odpowiednią deklarację. – Oświadczenie to upoważnia Bank do wykorzystywania krwi na cele naukowe i medyczne. W przyszłości może ona uratować czyjeś życie, niekoniecznie właścicielki krwi czy jej rodziny - tłumaczy Luiza Buras – Sokół.

![[FOTO] Nowe mieszkania komunalne w Kielcach – lokatorzy odebrali klucze!](/media/k2/items/cache/2bf04243e5e2939dcc317feb046b918e_L.jpg)






