MIASTO
Szczyt zachorowań na grypę
Niemal 6 tysięcy przypadków grypy i zachorowań grypopodobnych odnotowano w ostatnim tygodniu lutego w województwie świętokrzyskim. Jest to szczyt zachorowań na te choroby - zauważa Elżbieta Socha-Stolarska, Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Dokładnie 5979 przypadków grypy i zachorowań grypopodobnych odnotowano w ostatnim tygodniu lutego w województwie świętokrzyskim. - Można śmiało powiedzieć, że mamy szczyt zachorowań na te choroby. Nie jesteśmy jednak w stanie określić, czy jest to już ten górny próg i teraz będziemy odnotowywać mniejszą ilość. Bardzo często zdarza się tak, że w danym tygodniu zmniejsza się ilość zachorowań, a w następnym z powrotem wzrasta - zaznacza Elżbieta Socha-Stolarska.
Od początku obecnego sezonu epidemicznego odnotowano w województwie świętokrzyskim 8 przypadków zachorowań na grypę AH1N1. Zdiagnozowano także 38 przypadków grypy typu A i 31 typu B. Elżbieta Socha-Stolarska przypomina jednak, że nie wszystkie laboratoria mogą określać podtypy grypy, a jedynie typ A czy B. W związku z tym zachorowań na grypę spowodowaną wirusem AH1N1, może być więcej.
Profilaktyka
- Najlepszym sposobem profilaktyki są oczywiście szczepienia. Szczepić możemy się przez cały sezon epidemiczny, ale najlepszym okresem jest wrzesień lub październik, kiedy w powietrzu nie krąży aż tak wiele wirusów – zauważa Elżbieta Socha-Stolarska.
Dane za 2015 rok pokazują jednak, że ludzie nie szczepią się zbyt chętnie. – W 2015 roku w całym kraju zaszczepiło się około 3,7 % całej populacji. W skali naszego województwa ta liczba jest jeszcze mniejsza, bo w Świętokrzyskiem zaszczepiło się jedynie 2.3 % mieszkańców - informuje dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach.
Oprócz szczepień, przed grypą może uchronić nas także przestrzeganie kilku, bardzo prostych zasad. Posłuchaj jakich: