MIASTO
Strategia w zgodzie z klimatem
Sprawom związanym z ochroną środowiska i adaptacją do zmian klimatu poświęcono XXXV sesję Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
Zwiększanie powierzchni upraw dla odnawialnych źródeł energii, koncentracja produkcji mleka, rozwoju hodowli bydła mięsnego, rozwoju sadownictwa i warzywnictwa – to jedne z kierunków rozwoju, w jakich ma zmierzać świętokrzyskie rolnictwo. Zarząd Województwa wskazał też jako priorytety: wzrost liczby grup producenckich czy rozwój sprzedaży bezpośredniej.
Radni zapoznali się z projektem strategicznego planu adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do 2020 roku. W rządowym dokumencie wskazano sektory najbardziej wrażliwe na zmiany klimatu, czyli: gospodarkę wodną, rolnictwo i obszary wiejskie, energetykę, różnorodność biologiczną, transport oraz miasta i politykę przestrzenną.
Na kwestie związane z klimatem ma być przeznaczone aż 20% środków lokowanych w europejskich funduszach.
Radni, w zgodzie z planami zmierzającymi do wykreowania naszego województwa regionem “Zielone Świętokrzyskie”, wskazali adaptację do zmian klimatu jako jeden z priorytetów w rozwoju. Wskazują też na konieczność racjonalnego gospodarowania zasobami, poprawy stanu środowiska, promowaniu turystyki kwalifikowanej czy propagowania budownictwa energooszczędnego i pasywnego.
Radni zaapelowali też o podjęcie przez władze samorządowe oraz wyższe uczelnie województwa świętokrzyskiego współpracy przy wdrażaniu najlepszych standardów środowiskowych w celu zachowania wysokich walorów przyrodniczych regionu.