MIASTO
Skorzystaj z bezpłatnych badań nerek
Około dwustu kielczan wykonało bezpłatne badania profilaktyczne, których celem jest wczesne zdiagnozowanie przewlekłej choroby nerek. Z programu może skorzystać jeszcze 800 osób.
Projekt jest zadaniem wyłonionym w VI edycji Budżetu Obywatelskiego, a realizuje go kieleckie stowarzyszenie Sport CK we współpracy z Fundacją Dobro jest w Nas oraz Centralnym Laboratorium Analityki Medycznej przy ul. Dalekiej 5 w Kielcach.
- Do diagnostyki upoważnia specjalnie przygotowany na potrzeby akcji voucher. Limit miejsc jest ograniczony. Warto więc się pospieszyć i zagwarantować sobie miejsce. Informacji o terminach i dostępności miejsc, udziela Centralne Laboratorium Analityki Medycznej, ulica Daleka 5, nr tel. 41 369-21-35, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.15 do 16 – mówi Marek Malarz, wiceprezes Stowarzyszenia Sport CK.
Ponadto, w ramach zadania, Stowarzyszenie Sport CK zorganizuje trzy spotkania edukacyjne. Odbędą się one w siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego przy ulicy Jagiellońskiej 109 A. W ich trakcie stowarzyszenie skorzysta z wiedzy, m.in: dr n. med. Jacka Bickiego – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie transplantologii, chirurga transplantologa, zastępcy kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, oraz dr n. med. spec. chorób wewnętrznych, Pawła Wróbla.
- O ile nic nie stanie na przeszkodzie, spotkania odbędą się we wrześniu i październiku – informuje Marek Malarz.
Przewlekła choroba nerek to utrzymująca się ponad trzy miesiące nieprawidłowość budowy lub czynności nerki mająca znaczenie dla zdrowia. Szacuje się że dotyka ona nawet 600 milionów ludzi na całym świecie, w tym około pięciu milionów w Polsce. Z danych epidemiologicznych wynika, że u nas kilka milionów osób w ogóle nie wie, że cierpi na to schorzenie.
Można uznać, że jest to choroba cywilizacyjna. W początkowej, ale nawet i w zaawansowanej fazie jej rozwoju, może nie dawać żadnych wyraźnych objawów. W efekcie blisko 90 proc. osób chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Zbyt późne wykrycie i w konsekwencji podjęcie leczenia grożą bardzo dotkliwymi powikłaniami, wśród których są nie tylko uciążliwe dializy, lecz także potrzeba przeszczepu nerki i przedwczesna śmierć.
Nefrolodzy zwracają uwagę, że każdy człowiek raz w roku powinien wykonać badanie sodu, potasu mocznika i kreatyniny, i że osoby z grup ryzyka, czyli m.in. nadciśnieniowcy i cukrzycy, u których często występują choroby nerek, powinni być pod stałą kontrolą poradni nefrologicznej - 30 procent dializowanych to chorzy z cukrzycą, a 20 procent pacjentów poddawanych dializom ma nadciśnienie.
Poniżej voucher do pobrania.