Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Ścieżka nie zostanie przeniesiona. „To nie jest możliwe”

czwartek, 11 sierpnia 2022 10:03 / Autor: Weronika Kępa
Ścieżka nie zostanie przeniesiona. „To nie jest możliwe”
Ścieżka nie zostanie przeniesiona. „To nie jest możliwe”
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Pomysł radnego Macieja Burszteina dotyczący przeniesienia ścieżki rowerowej łączącej ulicę Solną z Sienkiewicza na drugą stronę Silnicy spotkał się z dużą aprobatą mieszkańców. Niestety, władze miasta mają inne zdanie na ten temat i zaznaczają, że tego typu rozwiązanie nie jest możliwe.

W złożonej przez radnego interpelacji chodziło przede wszystkim o względy bezpieczeństwa, ale również komfort mieszkańców spędzających czas w ogródkach gastronomicznych, spacerujących i przejeżdżających na rowerze. Tak miasto argumentuje brak możliwości przeniesienia ścieżki:

– Ścieżka rowerowa wzdłuż zachodniego brzegu Silnicy tworzy spójny z pozostałymi odcinkami układ sieci dróg rowerowych. Po drugiej stronie Silnicy znajduje się natomiast ciąg pieszo-jezdny, nie jest więc możliwe usytuowanie na nim dodatkowej, wydzielonej ścieżki rowerowej, obsługuje on bowiem głównie przyległe nieruchomości – informuje wiceprezydent Bożena Szczypiór.

Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, zlokalizowane nad Silnicą ogródki gastronomiczne powinny być rozmieszczone w taki sposób, by piesi mogli swobodnie przejść przez promenadę.

– Zgodnie z projektem zagospodarowania Bulwaru Solna płynność ruchu pieszego (…) jak również bezpieczny dostęp do usytuowanych tam lokali (…) należy zapewnić poprzez chodniki wykonane na terenie tych nieruchomości. Przy lokalizacji ogródków gastronomicznych i innych obiektów na traktach pieszych zasadne jest pozostawienie takiej szerokości, aby nie powodować utrudnień dla ruchu pieszego oraz przenoszenia go na ciąg dedykowany wyłącznie rowerzystom – zaznacza Bożena Szczypiór.

I choć w interpelacji radnego chodziło przede wszystkim o usprawnienie ruchu pieszego, to właśnie rowerzystom miasto zamierza umożliwić komfortowe poruszanie się po obu stronach Silnicy.

– Mając na względzie poprawę obecnej sytuacji informuję, że zostanie opracowany projekt zmian organizacji ruchu, dopuszczający ruch rowerowy na istniejącym ciągu pieszo-jezdnym (…) co umożliwi rowerzystom wybranie alternatywnej drogi przejazdu. Natomiast całkowita rezygnacja lub zmiana ścieżki rowerowej na rzecz chodnika, we wskazanej lokalizacji, wiąże się z wykluczeniem rowerzystów, wynikającym z ograniczenia możliwości dojazdu do nieruchomości, punktów gastronomicznych, handlowych itp. – dodaje wiceprezydent.

To rozwiązanie niepokoi mieszkańców. – Wykluczeni rowerzyści? A pomyślał ktoś o wykluczonych pieszych? Według mnie to jest absurd. Radny miał bardzo dobry pomysł, jeden z najlepszych o jakich mówiło się w Kielcach w ostatnich miesiącach, a miasto mało tego, że go nie zrealizuje to jeszcze zamierza wpuścić rowerzystów na obie strony. Kabaret – stwierdza pan Krzysztof Mróz.

 Miasto zamierza w najbliższym czasie omówić tę sytuację z zespołem do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO