MIASTO
Sąd Okręgowy w Kielcach podsumował miniony rok
W 2018 roku do Sądu Okręgowego w Kielcach wpłynęło 21 590 spraw, a załatwionych zostało 21 651. Liczba ta oznacza dodatni wskaźnik opanowania wpływu, czyli zrealizowanie planu rocznego oraz spraw zaległych. Sąd Rejonowy w Kielcach miał do rozpatrzenia 276 847 spraw, z czego sfinalizował 100 076.
-Porównując rok 2017 do 2018 możemy powiedzieć, że wyniki sądów rejonowych jak i okręgowego są takie same, a w niektórych kategoriach lepsze. Te wyniki udało się osiągnąć pomimo braków kadrowych. W sądzie okręgowym jest 10 wakatów, w sądach rejonowych również są wolne miejsca pracy - powiedział Ryszard Sadlik Prezes Sądu Okręgowego w Kielcach.
Wśród Sądów Rejonowych najwyższy poziom opanowania wpływu osiągnęły: Sąd Rejonowy w Jędrzejowie (100,5%), Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim (102,2%) oraz Sąd Rejonowy w Sandomierzu (102%).
-Wskaźnik opanowania wpływu w Sądzie Okręgowym w Kielcach wyniósł 100,3%, przy czym wskaźnik w kraju wyniósł 99,1%. Ten wynik należy uznać za bardzo dobry - powiedział Jan Klocek, rzecznik instytucji. -To było przede wszystkim efektem niezwykle dużego zaangażowania wszystkich sędziów orzekających w sądach w całym województwie. Na efektywną pracę sędziów wpływ miała bardzo dobra praca sekretarzy sądowych, asystentów i referendarzy oraz służb wspomagających, w szczególności oddziału administracyjnego, kadr, finansowego, gospodarczego, informatycznego oraz inwestycji i remontów - uzupełnił rzecznik.
Ogólna ewidencja spraw rozpatrywanych w sądach powszechnych definiowana jest poprzez cztery główne wielkości: pozostałość spraw z poprzedniego okresu sprawozdawczego, wpływ spraw, załatwienie oraz pozostałość na okres następny. -Analizując te wielkości należy mieć na uwadze, iż każda sprawa w ujęciu statystycznym traktowana jest jednakowo bez względu na swoją wagę merytoryczną. Dotyczy to zarówno spraw wielotomowych, skomplikowanych angażujących pracę wielu osób jak i sprawy o zdecydowanie mniejszym stopniu złożoności - powiedział sędzia Klocek.
W związku z dużym zainteresowaniem młodzieży szkolnej i akademickiej Sąd Okręgowy kontynuował działania edukacyjne m.in. "Dni otwarte sądu", "Spacer po sądzie" oraz liczne warsztaty i konferencje.