Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim. Wybraliśmy najciekawsze pomysły

środa, 09 października 2019 10:27 / Autor: Piotr Natkaniec
Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim. Wybraliśmy najciekawsze pomysły
Ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim. Wybraliśmy najciekawsze pomysły
Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Od środy, 9 października, można oddawać głosy na projekty w Budżecie Obywatelskim. Przygotowaliśmy dla Was subiektywną listę najciekawszych, tegorocznych projektów.

 W tym roku budżet przeszedł spore zmiany. Największą z nich jest wprowadzenie tzw. projektów miękkich. To zadania nieinwestycyjne, takie jak koncerty, imprezy czy festyny. Została także zwiększona kwota, którą miasto przeznaczy na projekty wymyślone przez mieszkańców. Do tej pory było to pięć milionów złotych, natomiast od tego roku jest to siedem milionów złotych.

Do głosowania dopuszczono 86 projektów. Głosować można na maksymalnie pięć projektów nieinwestycyjnych, trzy projekty inwestycyjne małe oraz jeden projekt inwestycyjny duży. Najwygodniej oddać głos przez internet na stronie bo.kielce.eu. Można także głosować w sposób tradycyjny - listownie.  

Dzięki zmienionej formule Budżetu Obywatelskiego, mieszkańcy wymyślają coraz ciekawsze pomysły, dlatego pokusiliśmy się o stworzenie subiektywnej listy najbardziej interesujących pomysłów. Kolejność przypadkowa.

  1. WODNY PLAC ZABAW DLA DZIECI (Skwer osiedle Ślichowice przy ul. Kazimierza Wielkiego)

To przestrzeń z urządzeniami wyrzucającymi wodę w przeróżny sposób, w której dzieci mogą bezpiecznie się bawić, mocząc i chlapiąc. Na placu zostanie wydzielona strefa dla najmłodszych z zabawkami łagodniej wyrzucającymi wodę takimi, jak wodne owady czy kwiaty oraz strefa dla dzieci starszych, z tryskającymi pętlami, gejzerami i armatkami wodnymi. Dzięki bezpiecznej, antypoślizgowej posadzce umieszczonej w niecce, z placu będą mogły korzystać nawet maluchyi. Ze względu na brak stojącej wody, na placu nie jest wymagany ratownik. Dookoła niecki zostanie utworzony ciąg ławeczek i małej architektury z siedziskami dla rodziców i opiekunów.

  1. BUDOWA SKATE PARKU (Ślichowice)

Projekt adresowany jest do osób w wieku szkolnym, młodzieży oraz dorosłych. Ma pełnić rolę bezpiecznego miejsca wypoczynku i rekreacji dla miłośników jazdy na deskorolkach, rolkach, hulajnogach oraz rowerach BMX. Brak skateparku w najbliższej okolicy Ślichowic, będącym rozległym osiedlem, na którym mieszka bardzo duża liczba dzieci jest niezwykle dolegliwy, stąd konieczność budowy miejsca gdzie będą one mogły bezpiecznie spędzać czas wolny oraz rozwijać swoje pasje. Realizacja projektu jest też niezbędna ze względu na brak podobnych, rozwiniętych obiektów w najbliższej okolicy. Jest to również odpowiedź na prośby dzieci i młodzieży dotyczące budowy skateparku.

  1. "ZŁAP DESZCZ!" - WYPOSAŻENIE PLACÓWEK UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ W ZBIORNIKI NA DESZCZÓWKĘ

Zadanie polega na zakupie 86 sztuk naziemnych zbiorników na wodę deszczową o pojemności od 150 do 360 litrów z tworzywa sztucznego wraz z wyposażeniem (kranik, podstawka, konewka, zbieracz wody deszczowej, wężyki, złączki do rur spustowych) i instalację ich przy budynkach (na jednej z funkcjonujących rur spustowych) użyteczności publicznej, będących własnością Miasta Kielce, takich jak: żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, a także domy pomocy społecznej. Zebrana deszczówka może być wykorzystana do podlewania roślin wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Działanie to będzie stanowić znakomitą okazję do edukowania zarówno najmłodszych, jak i starszych o konieczności i zaletach retencjonowania wody.

  1. BUDOWA NOWOCZESNEGO PLACU ZABAW PRZYSTOSOWANEGO DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dzieciom marzy się ogrodzony placu zabaw, z bezpieczną i kolorową nawierzchnią poliuretanową amortyzującą upadki i chroniącą przed urazami. Ciekawą propozycją jest rozmieszczenie urządzeń takich jak piaskownica, zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią i wieżą, Domek Rido, Trampolina Orta przystosowana dla osób niepełnosprawnych, huśtawka wahadłowa podwójna, huśtawka Saturn dla dzieci niepełnosprawnych.

  1. PITNIKI WODY W PARKU BARANOWSKIM

W Parku Baranowskim, na "Stadionie Leśnym" czas spędza bardzo wielu mieszkańców Kielc. Wiele osób tam biega i wyprowadza na spacer psy. W ramach projektu zainstalowane zostaną trzy publiczne pitniki wody wyposażone w podajnik wody dla zwierząt. Dzięki poidełkom osoby spacerujące lub uprawiające sport będą mogły napić się świeżej kranówki, a te wyprowadzające zwierzęta - łatwo dać pić swoim pupilom.

  1. "SKWER JAGIELLOŃSKI" NA CZARNOWIE

Skwer Jagielloński, pomimo oczywistych walorów estetycznych, dzięki zlokalizowaniu w bliskiej okolicy ruchliwego skrzyżowania ulic Jagiellońskiej i Grunwaldzkiej, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych, Klasztoru na Karczówce, Ogrodu Botanicznego oraz innych obiektów użyteczności publicznej, przy jednoczesnej relatywnej bliskości względem centrum miasta, ma szansę stać się wizytówką Kielc.

  1. TOR DO NAUKI JAZDY DLA LUDZI NA WÓZKACH INWALIDZKICH

Pomysł budowy toru zakłada wykonanie zamkniętego układu chodnika w kształcie prostokąta o wymiarach 40 na 20 metrów. Na chodniku muszą być zainstalowane obiekty występujące na stałe w przestrzeni miejskiej, a stanowiące jednocześnie przeszkody dla osób poruszających się na wózkach. W ciągu chodnika powinna znaleźć się pochylnia z barierkami zakończona kilkoma schodami i schodami platformowymi z barierkami.

  1. DRON ANTYSMOGOWY

Pomiary zanieczyszczenia powietrza w okresie grzewczym wpłyną pozytywnie na jakość powietrza w Kielcach. Zdyscyplinują osoby spalające odpady w piecach. Obawa przed niespodziewaną "wizytą" strażników miejskich spowoduje ograniczenie problemu.

  1. SILENT DISCO NA RYNKU

Silent Disco to rodzaj zabawy tanecznej, podczas której uczestnicy otrzymują słuchawki i dzięki nim mają możliwość zabawy przy muzyce. Podczas wydarzenia zagra trzech didżejów, którzy prezentować będą zróżnicowane utwory. Uczestnicy zabawy sami będą mogli wybrać, do jakiej muzyki chcą się bawić. Wydarzenie dla osób postronnych nie jest hałaśliwe. Za wypożyczenie sprzętu nie są pobierane żadne opłaty. Pierwsze w Kielcach plenerowe silent disco odbyło się podczas V edycji Kadzielnia Sport Festiwal. Zabawa została zorganizowana w niecce kamieniołomu i zgromadziła kilkaset osób. 

  1. BANKOMAT NASION - ZAKUP URZĄDZENIA DO POBIERANIA NASION KWIETNYCH

Bankomat nasion to urządzenie, z którego każdy mieszkaniec może pobrać wybrane nasiona kwiatów, np. maku pospolitego, rumianku, chabru czy maciejki.  Wystarczy wziąć jedną miarkę, znaleźć miejsce do wysiewu, posiać, podlać i czekać aż wykiełkują.

  1. FESTIWAL SPORTÓW WODNYCH I BEZPIECZEŃSTWA NA OBSZARACH WODNYCH

Festiwal sporów wodnych i bezpieczeństwa na obszarach wodnych obejmuje dwudniowe działanie zlokalizowane na terenie Zalewu Kielce; przewidziane w celu edukacji lokalnej społeczności miasta Kielce w zakresie bezpiecznego wypoczynku na obszarach wodnych oraz prawidłowego korzystania z jednostek pływających, popularyzację aktywności fizycznej i sportów wodnych, bezpiecznych zachowań oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Działania mają zapobiec wypadkom na obszarach wodnych przede wszystkim w okresie letnim i wakacyjnym.

  1. PARK KIELCZAN - ZAŁOŻENIE PRZESTRZENI, NA KTÓREJ MIESZKAŃCY BĘDĄ MOGLI ZASADZIĆ SWOJE DRZEWO

Sadzenie drzew po narodzinach dziecka to wielowiekowa tradycja, którą warto kontynouwać. Idea Parku Kielczan polega na stworzeniu miejsc o wyjątkowym znaczeniu sentymentalnym, w którym mieszkańcy będą mieli możliwość posadzenia drzewa upamiętniającego narodziny dziecka. Dzięki akcjom Parki Kielczan powstaną kolejne zielone miejsca, które oprócz oczywistych zalet i walorów przyrodniczych, będą również miejscami rodzinnych, wyjątkowych spotkań.

  1. ZAKUP URZĄDZENIA - BUTELKOMAT

Wrzuca się do niego plastikowe butelki i aluminiowe puszki, w zamian dostaje się kupony, które można wymienić na bilety do kina czy na pływalnię. Ma on na celu upowszechnianie wiedzy z zakresu ochrony środowiska, gospodarki odpadami i przyczynić się do kształtowania zachowań prośrodowiskowych, poprzez m.in. wdrożenie alternatywnego systemu zbierania opakowań PET i puszek, a także do ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych poprzez promocję używania opakowań wielorazowych i biodegradowalnych. Za każdą wrzuconą butelkę czy puszkę otrzymuje się kupon o wartości 10 groszy.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO