Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Ruszył miejski program in vitro. Jego realizacja będzie kosztować 1,5 mln zł

czwartek, 01 kwietnia 2021 14:08 / Autor: Weronika Karyś
Ruszył miejski program in vitro. Jego realizacja będzie kosztować 1,5 mln zł
Ruszył miejski program in vitro. Jego realizacja będzie kosztować 1,5 mln zł
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Z dofinansowania do metody zapłodnienia pozaustrojowego in vitro będzie mogło skorzystać około stu par z terenu Kielc. Już zgłosili się pierwsi chętni.

Przypomnijmy, miejski program in vitro, w ramach którego pary mogą starać się o dofinansowanie do zapłodnienia pozaustrojowego, został przegłosowany w październiku 2020 roku. O jego wprowadzenie zabiegali przede wszystkim radni klubu Koalicji Obywatelskiej.

Pomysł nie spotkał się z aprobatą radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości. Stanowisko Kościoła również nie było przychylne. Ksiądz Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej, podkreślał wówczas, że Kościół jest przeciwny tej praktyce, ponieważ uznaje, że życie zaczyna się od poczęcia.

- Przy metodzie in vitro niszczy się zapłodnione komórki lub ewentualnie zamraża. Nie jest to metoda właściwa od strony etycznej. Poza tym nauka potwierdza, że z chwilą połączenia się komórek powstaje osoba ludzka. Życie ludzkie ma swoją godność. Tymczasem w metodzie in vitro dochodzi do sztucznego zapłodnienia - tłumaczył ksiądz Cisowski.

Ostatecznie projekt został przegłosowany i wszedł w życie. Już zgłosili się do niego pierwsi kielczanie. Jak informuje Tomasz Porębski, rzecznik Urzędu Miasta, do 2024 roku z dofinansowania będzie mogło skorzystać około stu par.

- Każda zakwalifikowana para otrzyma dofinansowanie w wysokości do pięciu tysięcy złotych do jednej próby zapłodnienia pozaustrojowego. Będzie mogła skorzystać z trzech takich prób - tłumaczy Tomasz Porębski.

Miasto Kielce podpisało umowy z czterema ośrodkami, które będą realizowały program. Wśród nich znalazło się Centrum Zdrowia Kielce z Podzamcza Chęcińskiego, Jarosław Janeczko Parens Centrum Leczenia Niepłodności z Krakowa, Invicta Management z Sopotu oraz Centrum Ginekologii Artemida z Białegostoku.

- Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w programie powinny kontaktować się bezpośrednio z tymi klinikami. To one będą prowadziły kwalifikacje pacjentów i kierowały wnioski o dofinansowanie do Urzędu Miasta - dodaje Porębski.

Z programu mogą skorzystać wszystkie pary (kobieta i mężczyzna) zamieszkujące na terenie Kielc od co najmniej roku. Zainteresowani muszą mieć ukończone 20 lat i posiadać dokumenty potwierdzające niepłodność lub nieskuteczne próby jej leczenia wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego.

Więcej na temat stanowiska Kościoła w sprawie in vitro można przeczytać pod linkiem: https://tiny.pl/r2994

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO