MIASTO
Rusza IX edycja Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego
Zgłaszanie projektów do kolejnej, już dziewiątej edycji, Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego rozpocznie się w środę, 4 maja. Władze miasta przeznaczą na nią 7,8 miliona złotych, czyli aż o 50 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku.
- Budżet obywatelski to wspaniałe narzędzie aktywności społecznej - mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc. - Doskonale pokazuje, że na funkcjonowanie miasta wpływ może mieć każdy mieszkaniec. Kielczanie już wielokrotnie udowodnili, że mają wiele ciekawych pomysłów. Jestem przekonany, że w tym roku ponownie wykażą się inwencją – dodaje.
Tegoroczna edycja Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego różni się od tych realizowanych w latach ubiegłych nie tylko pod względem finansowym. Największa zmiana dotyczy wprowadzenia nowej kategorii - projektów zielonych. Jej celem jest stworzenie atrakcyjnych dla mieszkańców terenów, między innymi stref rekreacyjnych, parków czy skwerów. Na tego typu inicjatywy zarezerwowano 800 tysięcy złotych.
- Gorąco zachęcamy do udziału w tegorocznej edycji - mówi Agata Wojda, zastępca prezydenta Kielc. - Budżet Obywatelski to doskonałe narzędzie do włączenia mieszkańców w kreowanie rzeczywistości wokół nich. To nie tylko proces głosowania nad projektami, ale to także potrzeba budowania lokalnych porozumień, tworzenia projektów, czyli wpływania bezpośrednio na swoje sąsiedztwo – dodaje.
Oprócz projektów zielonych mieszkańcy nadal mogą zgłaszać projekty inwestycyjne duże, na które zarezerwowano w sumie 4,5 miliona złotych, projekty inwestycyjne małe, na które miasto planuje przeznaczyć 2 miliony oraz projekty nieinwestycyjne, których realizacja będzie kosztować w sumie 500 tysięcy.
- Propozycje, podobnie jak przed rokiem, będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej Idea Kielce - Budżet Obywatelski pod adresem www.bo.kielce.eu - informuje Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc. - Uprawnieni do zgłaszania projektów są wszyscy mieszkańcy, w każdym wieku. W przypadku osób poniżej trzynastego roku życia wymagana jest jednak zgoda rodzica. Do tej pory wymóg ten dotyczył osób poniżej szesnastego roku życia – dodaje.
Osoby, które nie mają dostępu do internetu lub komputera, będą mogły zgłosić projekt w siedzibach ratusza: na Rynku lub przy ulicy Strycharskiej. Propozycje mieszkańców będą przyjmowane do 25 maja. Trzy dni później miasto opublikuje listę wszystkich zgłoszonych projektów. Ich weryfikacja potrwa trzy miesiące.