MIASTO
Rozpoczynamy Triduum Paschalne
Wieczorną Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynamy Triduum Paschalne, czyli najważniejszy okres w ciągu całego roku liturgicznego.
- To czas wielkiego świętowania. Najdłuższe i najważniejsze Święta w całym roku – podkreśla ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Kielcach.
WIELKI CZWARTEK
W Wielki Czwartek, w godzinach dopołudniowych odprawiana jest Msza Krzyżma Świętego. Nie należy ona jednak do Triduum. W diecezji kieleckiej rozpocznie się ona o godzinie 9 w bazylice katedralnej. Eucharystii będzie przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski.
Podczas Mszy, biskup poświęci olej chorych i konsekruje Krzyżmo Święte. Natomiast wszyscy księża odnowią swoje przyrzeczenia, które złożyli w dniu święceń prezbiteratu.
Mszę św. będą koncelebrowali: ksiądz biskup Marian Florczyk, ksiądz biskup Andrzej Kaleta i księża z całej diecezji.
Triduum Sacrum rozpoczyna Msza św. Wieczerzy Pańskiej.
W kieleckiej katedrze odbędzie się ona o godzinie 18:00. Odprawi ją ks. biskup Jan Piotrowski.
- Ta Eucharystia jest sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu swoje ciało i krew pod postaciami chleba i wina. Podczas tego wydarzenia Jezus ustanowił dwa sakramenty święte: kapłaństwo i Eucharystię – podkreśla rzecznik.
W Liturgii Wielkiego Czwartku, podczas odśpiewania hymnu "Chwała na wysokości Bogu" rozbrzmiewają dzwony i dzwonki.
- Po zakończeniu śpiewu, dzwony i organy milkną ponownie, by zabrzmieć dopiero podczas odśpiewania tegoż hymnu podczas Wigilii Paschalnej – uzupełnia ks. Łukasz Zygmunt.
W trakcie Eucharystii kapłan obmywa nogi dwunastu mężczyznom. Ostatnim zaś elementem liturgii jest uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Wystawienia zwanego „Ciemnicą”. Wówczas obnaża się także ołtarz.
Adoracja Sakramentu w bazylice katedralnej potrwa do godz. 24.00.
Ponadto, ks. biskup Marian Florczyk odprawi Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej w kaplicy Domu Księży Emerytów, a ks. biskup Andrzej Kaleta w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach.
- Zatopmy się tego dnia w modlitwie za kapłanów całego świata i dziękujmy za dar Eucharystii – zachęca rzecznik diecezji kieleckiej.
WIELKI PIĄTEK
To jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się Mszy Świętej, a wiernych obowiązuje post ścisły.
- Jest to czas powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się Drzewo Krzyża. Od rana w kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w „Ciemnicy” – podkreśla ks. Zygmunt.
O godzinie 17:00 w bazylice katedralnej będzie miała miejsce droga krzyżowa.
Jak informuje Kuria Diecezjalna, liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godzinie 18. Przewodniczył jej będzie ks. biskup Jan Piotrowski.
Pasję według św. Jana wykona Chór Bazyliki Katedralnej. Po Komunii Świętej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i rozpocznie się adoracja, która potrwa całą noc.
Ponadto ks. biskup Marian Florczyk będzie przewodniczył Liturgii Wielkiego Piątku o godz. 16.00 w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie, a ks. biskup Andrzej Kaleta o godz. 16.00 w Bazylice św. Marcina (Sanktuarium Pana Jezusa Konającego) w Pacanowie.
WIELKA SOBOTA
W Wielką Sobotę Kościół także nie sprawuje Mszy św. - Wigilia Paschalna należy już do Niedzieli Wielkanocnej.
To dzień, w którym trwa adoracja Jezusa Chrystusa złożonego w grobie. W godzinach dopołudniowych święcone są pokarmy. W kieleckiej katedrze poświęcenie pokarmów świątecznych będzie od godz. 9.00 do 13.00 co pół godziny.
Niezwykle bogatą symbolikę ma sprawowana po zmroku Wigilia Paschalna.
- Składa się ona z Liturgii Światła, Słowa, Chrztu i Eucharystii. To najważniejsza celebracja w całym roku liturgicznym – podkreśla ksiądz.
Na obrzęd światła składają się: poświęcenie ognia, zapalenie paschału i uroczyste wniesienie go do świątyni. Liturgia Słowa przewiduje dziewięć czytań biblijnych: siedem ze Starego Testamentu i dwa z Nowego. Ewangelię odczytuje się w uroczysty sposób. Kolejnym etapem jest Liturgia Chrzcielna, podczas której wierni odnawiają przyrzeczenia Chrztu Świętego. Następnie odbywa się Liturgia Eucharystyczna.
- Ceremonię kończy procesja rezurekcyjna, która jest uroczystą proklamacją Zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego – mówi kapłan.
W wielu kościołach ta uroczysta procesja rezurekcyjna odbywa się w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
Uroczystą Liturgię Wigilii Paschalnej odprawi ks. biskup Jan Piotrowski o godzinie 20:00 w katedrze.
Z kolei ks. biskup Marian Florczyk będzie przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej w kościele Chrystusa Odkupiciela w Nowinach, a ks. biskup Andrzej Kaleta w kościele św. Wojciecha w Kielcach.