MIASTO
Rozmawiali o dostępności powierzchni biurowej
I Kieleckie Forum Rynku Nieruchomości rozpoczęło dyskusję na temat obecnej sytuacji i perspektyw rozwojowych rynku biurowego w Kielcach. Spotkanie w Centrum Kongresowym Targów Kielce skupiło zarówno przedstawicieli lokalnych firm deweloperskich czy budowlanych, jak i ekspertów rynku nieruchomości. Organizatorem Forum był prezydent Kielc - Bogdan Wenta, a jednym z gości Paweł Panczyj - czołowa postać branży outsourcingowej w Polsce i w Europie.
Dyskutowano nad tym, jak w naszym mieście rozwijać sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Jest o co zawalczyć, bo w ciągu ostatnich 18 lat sektor ten stworzył 300 tys. miejsc pracy i co roku tworzy 20 tys. nowych. Pokazuje to dynamikę rozwoju, ale i problemy. W Kielcach jest 63 tys. m kw. powierzchni biurowej klasy A, B i B+. Około 10 proc. powierzchni w 21 lokalizacjach i lokalach o średniej wielkości 300 m kw. nie jest wynajęte. Brakuje dużych powierzchni biurowych wysokiej klasy.
Firmy zaliczane do sektora BPO, ITO czy SSC są zainteresowane ekspansją w miastach takich jak Kielce, Lublin, Toruń, Białystok. Kluczowym czynnikiem jest jednak dostępność „od ręki” powierzchni biurowej zapewniającej bezpieczeństwo informatyczne, swobodę aranżacji wnętrza czy możliwość rozwoju firmy w przyszłości.
Podczas I Forum Rynku Nieruchomości w Kielcach mówiono też o tym, jakie inne kryteria są brane pod uwagę przez najemców oraz o rzeczywistym zapotrzebowaniu na nowoczesną powierzchnię biurową w Kielcach. W Panelu dyskusyjnym zostali zaproszeni zarówno przedstawiciele lokalnych firm, jak i eksperci rynku nieruchomości. Zaproszenie przyjął Rafał Mazurczak - Członek Zarządu Echo Investment, Paweł Kamiński - wiceprezes City Core Sp. z o.o. (operatora Kieleckiego Centrum Biznesu), Jan Banasikowski - doradca ds. HR i Analiz Lokalizacyjnych CBRE oraz Danuta Papaj - pełnomocnik prezydenta Kielc ds. Finansów, Budżetu i Przedsiębiorczości.
- Większość centrów usług pracuje na potrzeby firm zagranicznych. 68% firm, które wchodzą do Polski, w ciągu pierwszego roku już poszerza zakres swojej działalności. Coraz częściej szukają lokalizacji, które gwarantują wykwalifikowanych pracowników, takich dają kieleckie uczelnie. Prognozy do 2020 roku wskazują na zatrudnienie w sektorze usług biznesowych na poziomie 340 tys. pracowników. Oznacza to nie tylko bardzo duży przyrost w istniejących lokalizacjach, ale też nowe lokalizacje - mogą to być właśnie Kielce - podkreślił Paweł Panczyj.
Źródło:
UM Kielce
ITV Kielce