MIASTO
Ratują muzeum na świeżym powietrzu
Na kieleckich cmentarzach znajduje się kilkaset zabytkowych pomników. Monumentalnych, skromnych, bogato zdobionych, oddających charakter epoki. Mają jedną wspólną cechę: potrzebują konserwacji. Z pomocą hojnych kielczan cmentarne rzeźby od lat odnawia Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego.
Specjalistyczne prace konserwatorskie na kieleckich cmentarzach prowadzone są od 1993 roku. Do tej pory wyremontowano ponad 350 zabytkowych pomników wykonanych z marmuru, granitu, wapienia lekkiego czy żeliwa. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie kwesty prowadzone w okresie Wszystkich Świętych. Tylko w ciągu ostatnich ośmiu lat przyniosły one ponad pół miliona złotych.
W tym roku konserwacji zostało poddanych 15 pomników wykonanych z różnych materiałów. Jeden z nich to grób zmarłej w 1897 roku Marii Józefy Jewlew z Olszewskich na Cmentarzu Starym. Misternie wykonana rzeźba, przedstawiająca młodą kobietę, dziś zatraciła jednak szczegóły. Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego opisuje, że drobne zdobienia wykonane w lekkim kamieniu po latach i remontach stają się „obłe”.
Przed nami kolejna kwesta na kieleckich cmentarzach. Jej organizatorzy liczą, że odwiedzający groby ponownie wykażą się hojnością. Poszukiwani są też wolontariusze, którzy przez półtorej godziny staną w wybranym punkcie z puszką. Zbiórka rozpocznie się w niedzielę 30 października i potrwa w sumie cztery dni. Wolontariusze kwestować będą od godziny 9 do 18. Ten czas podzielony został na sześć zmian. Każda pełnoletnia osoba może przyłączyć się do akcji. Chętni proszeni są o kontakt z organizatorami:
Tomasz Kaleciński – sekretarz SODN, tel. 690 042 973, tkalecinski@wp.pl
Andrzej Kubera (szkoły) - wiceprezes SODN, tel. 602 699 784, andrzej.kubera@wp.pl
Stanisław Szrek - prezes SODN, tel. 41 34 620 67, 500 49 29 40.