Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Radni za likwidacją szkoły specjalnej

czwartek, 08 lutego 2018 10:58 / Autor: Piotr Natkaniec
Radni za likwidacją szkoły specjalnej
Radni za likwidacją szkoły specjalnej
Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Sporo emocji wywołała na czwartkowej sesji rady miasta sprawa likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1. Część dzieci miałaby się uczyć z uczniami Zespołu Szkół Informatycznych, natomiast pozostali trafiliby do jednej z proponowanych przez miasto placówek.

- Chcemy, żeby od przyszłego roku dziewięcioro dzieci, które mają niepełnosprawność umiarkowaną i znaczną uczyły się w budynkach na ulicy Kryształowej, Jagiellońskiej bądź Szkolnej. Zorganizujemy spotkania z dyrekcjami i nauczycielami, żeby młodzież mogła wybrać jedną z tych trzech szkół. Natomiast dzieci z niepełnosprawnością lekką powinny w naszym przekonaniu znaleźć się w szkole branżowej, która nadal będzie zlokalizowana przy ulicy Warszawskiej. Te dzieci pod względem pedagogicznym będą w tej samej sytuacji - mówi Andrzej Sygut, zastępca prezydenta Kielc.

Tyle, że rodzice mają wątpliwości czy 500 dzieci ze szkoły informatycznej, które mają wprowadzić się na ulicę Warszawską nie będzie zagrożeniem dla młodzieży z lekką niepełnosprawnością. - Takie decyzje zawsze budzą kontrowersje. Problemy wynikają z tego, że państwo przespaliście czas na rozmowę o tych sprawach. Wiem, że prezydent Lubawski spotkał się z rodzicami i zaproponował kompromis - mówiła podczas sesji radna Platformy Obywatelskiej, Agata Wojda.

Kompromisem ma być spotkanie niepełnosprawnych dzieci z psychologiem. To on ma zdecydować czy młodzież z ZSI może mieć negatywny wpływ na uczniów z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. - Będziemy działać zgodnie z wytycznymi psychologów. Na pewno zrobimy tak, żeby nikomu nie zrobić krzywdy - twierdzi Lubawski.

- W pełni ufamy i trzymamy się tego co powiedział nam pan prezydent. Dzieci same chciały zabrać głos w tej sprawie. Nie były do tego zmuszane. One są świadome tego, co mówią i odpowiedzialne za to co mówią. Nauczyciele nie mieli nic z tym wspólnego. To nie była sprawa polityczna. Chcieliśmy się wypowiedzieć - mówi Beata Kurdziej, mama jednego z uczniów.

Ostatecznie radni podjęli uchwałę intencyjną dotyczącą likwidacji SOSW nr 1. Za likwidacją zagłosowało 16 radnych, pięciu było przeciwnych, trzech wstrzymało się od głosu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO