MIASTO
Przed nami przymrozki. Policjanci i strażnicy miejscy sprawdzą pustostany


Pustostany, ogródki działkowe, okolice dworców – to miejsca, w których często gromadzą się osoby bezdomne. By pomóc im przetrwać sezon jesienno-zimowy, regularne kontrole prowadzą policjanci, straż miejska i streetworkerzy.
Mundurowi wraz z wolontariuszami, wykorzystują swoje informacje doświadczenie i dotychczasową wiedzę odnośnie pustostanów. Docierają w ten sposób do osób, które szczególnie cierpią z powodu niskich temperatur. Jak zauważa Bogusław Kmieć z kieleckiej straży miejskiej, służby sprawdzają w jakich warunkach przebywają bezdomni.
– Najczęściej niestety, mroźne noce spędzają oni pod gołym niebem. Czasem, schronieniem stają się opuszczone pomieszczenia i altanki śmietnikowe. Ze względu na coraz niższe temperatury, troska o osoby bezdomne staje się naszą odpowiedzialnością. Każdego dnia, podczas służby, strażnicy miejscy kontrolują miejsca, w których mogą się gromadzić – opowiada Bogusław Kmieć.
Jak podkreśla, każda zima niesie ze sobą ryzyko wychłodzenia i zagrożenia życia dla bezdomnych.
– Strażnicy proponują im przewiezienie do schronisk i noclegowni, udzielają pomocy przedmedycznej – dodaje.
Jak wyjaśnia asp. Małgorzata Pędzik z KMP, policjanci także podejmują podobne działania.
– Apelujemy o czujność do wszystkich mieszkańców. Otoczmy szczególną pomocą osoby starsze, samotne, potrzebujące. O każdym takim przypadku zaalarmujmy pod numerem 112 – przypomina.
W Kielcach bezdomni otrzymają pomoc w punkcie przy ulicy Żniwnej 4, w schronisku dla kobiet prowadzonym przez Caritas – przy Urzędniczej 7B, w Przytulisku im. Jana Pawła II, przy Siennej 5 (dla mężczyzn) oraz w schronisku przy Żeromskiego 36 A – także dla mężczyzn.



![[FOTO] 79. rocznica pogromu w Kielcach. Uczczono pamięć ofiar](/media/k2/items/cache/3cc26941e55272c6c5ea3caf34bba7e2_L.jpg)


![[FOTO] Solidarność pamiętała o ofiarach pogromu w Kielcach](/media/k2/items/cache/ea24fdf645e747870389ad76b01de782_L.jpg)

