MIASTO
Prowadzisz mikroprzedsiębiorstwo i masz kłopoty finansowe? Skorzystaj z niskooprocentowanej pożyczki z Funduszu Pracy
W ramach tzw. „tarczy antykryzysowej” właściciele mikroprzedsiebiorstw mogą starać się o udzielenie z Funduszu Pracy niskooprocentowanej pożyczki na pokrycie bieżących kosztów działalności. Jak można się o nią starać i na jakich zasadach można ją będzie umorzyć?
Rozwiązanie przeznaczone jest dla przedsiębiorców, którzy prowadzili swoją działalność przed 1 marca 2020 roku i w ciągu trzech ostatnich lat zatrudniali średnio w ciągu roku mniej niż 10 pracowników. Brane jest pod uwagę również kryterium związane z obrotami. Nie mogą one przekraczać rocznie 2 milionów euro.
Maksymalna kwota pożyczki to 5 tys. zł. Oprocentowanie jest stałe i wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu na wniosek mikroprzedsiębiorcy.
Warunkiem jest jednak to, że mikroprzedsiębiorca przez 3 miesiące od dnia jej udzielenia, nie zmniejszy stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w stosunku do stanu zatrudnienia na 29 lutego 2020 r. We wniosku o umorzenie mikroprzedsiębiorca oświadcza o fakcie nie zmniejszenia stanu zatrudnienia.
Wniosek o pożyczkę mikroprzedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, po ogłoszeniu naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy.
Wnioski można składać on line TUTAJ
DOKUMENTY DO POBRANIA: