Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Projekt odrzucony. Nie będzie zmian w „Chemarze”

czwartek, 20 lutego 2014 14:24 / Autor: Maciej
Projekt odrzucony. Nie będzie zmian w „Chemarze”
Projekt odrzucony. Nie będzie zmian w „Chemarze”
Maciej
Maciej

Decyzja zapadła. Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta rajcy zdjęli z porządku obrad projekt uchwały dotyczący podjęcia starań dążących do komunalizacji „Chemaru”.

Wniosek o zdjęcie projektu z porządku obrad został złożony przez… prezydenta Wojciecha Lubawskiego. – Chcieliśmy pomóc „Chemarowi” ale okazało się, że zostało to potraktowane jako atak. Z pokorą wycofujemy się z tego pomysłu. Życzę, by spółka miała się jak najlepiej, bo to jest w interesie miasta. Czy punkt wróci jeszcze pod obrady? To już zamknięty temat – mówi prezydent.

Była to reakcja na środową rozmowę z załogą „Chemaru”, która miała zdecydować, czy widzi swoją przyszłość u boku Kieleckiego Parku Technologicznego.

Przypomnijmy: w połowie lutego miasto poinformowało o zamiarze skomunalizowania „Chemaru”. Kielecki Park Technologiczny miałby stać się właścicielem dawnego biurowca wraz z wieżą ciśnień.

Zdaniem Szymona Mazurkiewicza z KPT na komunalizacji skorzystałoby nie tylko innowacyjne środowisko biznesowe jakie ma powstać w północno-zachodniej części miasta, ale również sam „Chemar”, którego budynki zostałyby zmodernizowane. Jego zdaniem zmiany własnościowe byłyby ogromną szansą dla 84 pracowników „Chemaru”. – Dziś w „Parku” funkcjonuje ponad 80 przedsiębiorstw, w całym otoczeniu jest ich ponad 100. Łącznie zatrudniają więcej niż 2000 osób. W międzyczasie przystępujemy do projektu wartego 100 mln zł. Powstaje kolejna infrastruktura, a liczba miejsc pracy w tej części Kielc będzie rosła – zaznacza Mazurkiewicz.

Miastu zależało także na przejęciu sprzedaży energii elektrycznej oraz gazu, jaką obecnie zajmuje się „Chemar”. – Fundusze unijne wspomogłyby gruntowną przebudowę sieci, którymi „Chemar” zasila nasze spółki. Bez pomocy z zewnątrz nie zostaną one zmodernizowane. Nie możemy nowoczesnego biznesu opierać na zdegradowanej sieci. To ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo firm. Proszę sobie wyobrazić, że te pracujące na gigantycznej ilości danych przeliczeniowych, jednego dnia mogą stracić dostęp do energii. Dla nich to ogromne straty finansowe – ocenia Mazurkiewicz.

Dyrektor KPT dodaje, że w obecnych okolicznościach konieczne będzie poszukiwanie alternatywnego źródła zasilania.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO