Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Prof. Zbigniew Puchalski: Najważniejsze to być człowiekiem

czwartek, 22 marca 2018 14:24 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Prof. Zbigniew Puchalski:  Najważniejsze to być człowiekiem
Prof. Zbigniew Puchalski:  Najważniejsze to być człowiekiem
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Profesor Zbigniew Puchalski - wybitny chirurg został wyróżniony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Jest to kolejne wyróżnienie na koncie specjalisty.

Prof. Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych UJK, podkreśla, że profesor Puchalski w pełni zasłużył na to wyróżnienie. Na swoim koncie ma bowiem wiele osiągnięć klinicznych i naukowych. - To wybitny chirurg, znany nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Zajmował się głównie chirurgią endokrynologiczną i gastroenterologiczną. Uczestniczył w wielu kongresach międzynarodowych. Jest wzorem dla studentów i lekarzy. My korzystaliśmy i będziemy korzystać z jego dokonań - powiedział  prof. Stanisław Głuszek.

Sam prof. Zbigniew Puchalski podkreśla, że w całej jego pracy naukowej i dydaktycznej zawsze był i będzie najważniejszy drugi człowiek i jego dobro. - Lekarzem można być lub nie, a człowiekiem powinno się być zawsze. Jak powiedział pewien mędrzec grecki: "Najbardziej uroczym jest człowiek, kiedy jest człowiekiem" - powiedział profesor.

Tę postawę wybitnego chirurga dostrzegł ks. biskup Jan Piotrowski. -  W tych wszystkich słowach, które tu dziś wybrzmiały, widzę, że życiowa droga pana profesora Zbigniewa Puchalskiego była drogą poszukiwań i miłości. A tam, gdzie służy się człowiekowi  to przede wszystkim miłość jest potrzebna - powiedział biskup podczas uroczystego nadania tytułu doktora honoris causa profesorowi Puchalskiemu.  

Profesor Zbigniew Puchalski - ur. 20.12.1933 w Białymstoku. Tam też, w 1957 roku ukończył studia na Akademii Medycznej. W 1976 roku został kierownikiem I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej Akademii Medycznej w Białymstoku. Tę funkcję pełnił 28 lat, do momentu przejścia na emeryturę w 2004 roku. Ale i wtedy profesor nie zerwał kontaktu z zawodem. Od listopada 2004 roku przez ponad pięć lat pracował na Oddziale Chirurgicznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku.

Wybitny chirurg i nauczyciel zawsze angażował się też w życie uczelni medycznych.

W latach 1999-2002 Profesor był przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Medycznych; członkiem Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich; członkiem Prezydium Rady Naukowej przy Min. Zdrowia od 2001; konsultantem regionalnym z zakresu chirurgii ogólnej w latach 1995-2004.

Ma na swoim koncie wiele odznaczeń i wyróżnień m in: Krzyż Komandorski, Oficerski i Kawalerski OOP; Order Św. Marii Magdaleny I st.; Złota Odznaka Olimpijska; Złota Odznaka "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej"; Złota Odznaka AZS' Złota Odznaka "Zasłużony Białostocczyźnie"; wyróżniony licznymi nagrodami nauk. i dydaktycznymi. Min. Zdrowia i Rektora AMB, Medal KEN, organizacje: Tow. Chirurgów Pol. – członek Zarz. GL, prezes ZG 2003-2005 Członek Honorowy od 1997, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 62 Zjazdu TChP w 2005 w Białymstoku.

Jest autorem lub współautorem 625 prac i komunikatów zjazdowych w tym 156 zamieszczonych w czasopismach i pamiętnikach zjazdowych obcojęzycznych, oraz 25 rozdziałów w podręcznikach.   Czynnie   uczestniczył   w   250   krajowych   i   zagranicznych   spotkaniach naukowych.

Obecnie naucza chirurgii w niepublicznych uczelniach.

Aby zobaczyć galerię zdjęć z wydarzenia kliknij TUTAJ

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO