Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Praktyczne szkolnictwo

wtorek, 16 sierpnia 2016 14:47 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Praktyczne szkolnictwo
Praktyczne szkolnictwo
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

28 szkół i ponad pół tysiąca uczniów zostało objętych projektem  „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region”. W ramach przedsięwzięcia szkoły otrzymają doposażenie a ich oferta uwzględni wymagania przedsiębiorstw działających na lokalnym rynku.

Projekt stawia przede wszystkim na współpracę szkół z pracodawcami. -  Pracodawcy bardzo często powtarzają, że potrzebują fachowców, ale niestety mają problem z ich znalezieniem. Obecnie brakuje wykwalifikowanych pracowników. Ten projekt ma to zmienić. Uczniowie będą brać udział w stażach i praktykach w świętokrzyskich firmach, a nauczyciele w kursach i szkoleniach. W ramach programu zaplanowano także: zajęcia dodatkowe m.in. z informatyki, nauczanie przedsiębiorczości, uczestnictwo w branżowych targach w kraju i poza nim, czy spotkania promujące szkolnictwo zawodowe.  W ten sposób uczniowie będą mogli przyuczać się do zawodu w realnym środowisku. To sprawi, że już po skończeniu szkoły łatwiej im będzie znaleźć pracę. Będą wiedzieli, jak funkcjonuje dane przedsiębiorstwo - wyjaśnia Tomasz Janusz, zastępca dyrektora departamentu polityki regionalnej w urzędzie marszałkowskim.
Z projektu skorzystają także nauczyciele. - Staże u pracodawców przewidziano również dla 56 nauczycieli.  Będą mogli zaktualizować swoją wiedzę dotyczącą nauczania przedmiotów zawodowych - uzupełnia wicedyrektor.

Pierwsze szkolenia i staże już trwają. Korzystają z nich i nauczyciele, i uczniowie. Główna część projektu rozpocznie się jednak we wrześniu. - Szkoły, poprzez otrzymane w ramach projektu doposażenie pracowni fonetycznych, dydaktycznych i warsztatów kształcenia zawodowego, wzbogacą swoją ofertę edukacyjną – uzupełnia wicedyrektor.

Projekt realizowany jest przez Oddział  ds. Innowacji i Transferu Wiedzy Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach w partnerstwie z Gminą Kielce - Centrum Kształcenia Praktycznego w Kielcach, Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii i Świętokrzyskim Związkiem Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”.  Potrwa do września 2018 roku. Jego koszt to 11,5 mln zł, z czego niemal 11 mln to unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO