MIASTO
Pozyskali duży zbiór unikatów
Kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej zdobyła pokaźny zbiór materiałów na temat działalności polskiej opozycji demokratycznej w latach 70. i 80 ubiegłego wieku. 66 tomów archiwów dostarczył Ludwik Kropielnicki, były działacz Solidarności i pracownik ostrowieckiej huty. Mężczyzna ukrywał je na wsi, w gospodarstwie swojego brata.
W zbiorze znalazło się między innymi 38 tytułów prasowych wydawanych w podziemiu solidarnościowym po delegalizacji związku. Część kolekcji tworzy bogaty zbiór fotografii. Przekazane dokumenty dostarczają również informacji dotyczących rodziny Ludwika Kropielnickiego. Najstarsze materiały pochodzą z 1898 roku.
- Dowiedziałem się, że Instytut Pamięci Narodowej poszukuje takich dokumentów. Zadzwoniłem do pani naczelnik i zapytałem czy zechcieliby zabrać moje archiwum. Pan, który przyjechał do mnie po te materiały powiedział, że to bardzo ciekawe rzeczy – relacjonuje Ludwik Kropielnicki, emerytowany pracownik huty w Ostrowcu Świętokrzyskim, były członek „Solidarności”.
- Dostaliśmy także bardzo ciekawą i ważną dokumentację na temat działalności NSZZ „Solidarność” w hucie im. Marcelego Nowotki w Ostrowcu Świętokrzyskim. Z tego 9 tomów to deklaracje pracowników huty, którzy wstąpili jesienią ’80 roku do związku. Jest to bardzo ważny materiał ponieważ pomoże weryfikować tych autentycznych członków „Solidarności” - mówi dr Marek Jedynak, który opracował te zbiory.
- Znaczenie takich dokumentów jest bardzo duże. Możemy je skonfrontować z materiałami, które już posiadamy w Instytucie, czyli materiały służby bezpieczeństwa, czyli jednej ze stron. Dzięki inicjatywom przekazywania dokumentów do IPN możemy spojrzeć na tę historię z drugiej perspektywy. W takich zbiorach często znajdują się dokumenty, które powstały w jednym czy dwóch egzemplarzach. Gdyby nie to, że pan Ludwik nam je przekazał, prawdopodobnie nigdy byśmy do nich nie dotarli – mówi Marzena Grosicka z biura edukacji publicznej w kieleckim IPNie.
Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach w ramach akcji „Ocalmy od zapomnienia” nadal gromadzi dokumenty z czasów II wojny światowej czy komunizmu w Polsce. Osoby posiadające zdjęcia, ulotki czy afisze mogą je przekazać archiwistom. Dla historyków badających przeszłość kraju zawsze są to niezwykle istotne dary. W kieleckim IPNie zdeponowano już blisko 30 różnych kolekcji.
Osoby chcące podzielić się z Instytutem swoimi archiwaliami są proszeni o kontakt z Agnieszką Szczerbą (tel. 41 340 50 82, email agnieszka.szczerba@ipn.gov.pl) lub drem Markiem Jedynakiem (tel. 41 340 50 57, email marek.jedynak@ipn.gov.pl). Można także osobiście odwiedzić IPN w Kielcach. Swoją siedzibę ma przy al. Na Stadion 1.