Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Pozyskali duży zbiór unikatów

piątek, 11 grudnia 2015 16:05 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Pozyskali duży zbiór unikatów
fot. Dariusz Skrzyniarz
Pozyskali duży zbiór unikatów
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej zdobyła pokaźny zbiór materiałów na temat działalności polskiej opozycji demokratycznej w latach 70. i 80 ubiegłego wieku. 66 tomów archiwów dostarczył Ludwik Kropielnicki, były działacz Solidarności i pracownik ostrowieckiej huty. Mężczyzna ukrywał je na wsi, w gospodarstwie swojego brata.

W zbiorze znalazło się między innymi 38 tytułów prasowych wydawanych w podziemiu solidarnościowym po delegalizacji związku. Część kolekcji tworzy bogaty zbiór fotografii. Przekazane dokumenty dostarczają również informacji dotyczących rodziny Ludwika Kropielnickiego. Najstarsze materiały pochodzą z 1898 roku.

- Dowiedziałem się, że Instytut Pamięci Narodowej poszukuje takich dokumentów. Zadzwoniłem do pani naczelnik i zapytałem czy zechcieliby zabrać moje archiwum. Pan, który przyjechał do mnie po te materiały powiedział, że to bardzo ciekawe rzeczy – relacjonuje Ludwik Kropielnicki, emerytowany pracownik huty w Ostrowcu Świętokrzyskim, były członek „Solidarności”.

- Dostaliśmy także bardzo ciekawą i ważną dokumentację na temat działalności NSZZ „Solidarność” w hucie im. Marcelego Nowotki w Ostrowcu Świętokrzyskim. Z tego 9 tomów to deklaracje pracowników huty, którzy wstąpili jesienią ’80 roku do związku. Jest to bardzo ważny materiał ponieważ pomoże weryfikować tych autentycznych członków „Solidarności” - mówi dr Marek Jedynak, który opracował te zbiory.

- Znaczenie takich dokumentów jest bardzo duże. Możemy je skonfrontować z materiałami, które już posiadamy w Instytucie, czyli materiały służby bezpieczeństwa, czyli jednej ze stron. Dzięki inicjatywom przekazywania dokumentów do IPN możemy spojrzeć na tę historię z drugiej perspektywy. W takich zbiorach często znajdują się dokumenty, które powstały w jednym czy dwóch egzemplarzach. Gdyby nie to, że pan Ludwik nam je przekazał, prawdopodobnie nigdy byśmy do nich nie dotarli – mówi Marzena Grosicka z biura edukacji publicznej w kieleckim IPNie.

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach w ramach akcji „Ocalmy od zapomnienia” nadal gromadzi dokumenty z czasów II wojny światowej czy komunizmu w Polsce. Osoby posiadające zdjęcia, ulotki czy afisze mogą je przekazać archiwistom. Dla historyków badających przeszłość kraju zawsze są to niezwykle istotne dary. W kieleckim IPNie zdeponowano już blisko 30 różnych kolekcji.

Osoby chcące podzielić się z Instytutem swoimi archiwaliami są proszeni o kontakt z Agnieszką Szczerbą (tel. 41 340 50 82, email agnieszka.szczerba@ipn.gov.pl) lub drem Markiem Jedynakiem (tel. 41 340 50 57, email marek.jedynak@ipn.gov.pl). Można także osobiście odwiedzić IPN w Kielcach. Swoją siedzibę ma przy al. Na Stadion 1.

Kliknij i zobacz zdjęcia pozyskanych materiałów.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO