MIASTO
Poszukają grobów Wyklętych
Kielecka delegatura IPN na terenie Kielecczyzny będzie poszukiwała miejsc pochówku Żołnierzy Wyklętych. Projekt będzie się składał z badań naukowych, weryfikacji otrzymanych informacji oraz ewentualnych ekshumacji.
– Dotychczas nie wiadomo, gdzie spoczywają ludzie zamordowani w powojennej Polsce w wyniku komunistycznych represji. Mamy informacje, że w Kielcach tajne pochówki odbywały się na cmentarzu na Piaskach oraz na terenie szkoły w Zgórsku – mówi Leszek Bukowski, naczelnik kieleckiej delegatury.
IPN od kilku lat prowadzi badania naukowe na temat działań aparatu terroru wobec podziemia antykomunistycznego po 1945 roku. Ich efektem jest monumentalna publikacja „Śladami zbrodni”. Na terenie Kielecczyzny udokumentowano kilkadziesiąt obiektów, w których mieściły się siedziby UB, NKWD, Informacji Wojskowej, posterunki MO. – O znajdujących się tam aresztach i więzieniach świadczą pozostałości m.in. kraty czy solidne drzwi – mówi Marek Jończyk, historyk z IPN Kielce.
- Dotychczas nie wiadomo, gdzie spoczywa na przykład Franciszek Jaskulski „Zagończyk” skazany na karę śmierci. Nie są znane miejsca pochówku całych grup partyzanckich – mówi Ryszard Śmietanka – Kruszelnicki, historyk z IPN Kielce.
Oprócz IPN w projekt zaangażuje się m.in. Miasto Kielce, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Kuratorium Oświaty oraz kombatanci.
{audio}Leszek Bukowski|slad_1.mp3{/audio}
{audio}Marek Jończyk|slad_2.mp3{/audio}
{audio}Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki|slad_3.mp3{/audio}
Fot. od lewej: Marek Jończyk, Leszek Bukowski, Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki - IPN Kielce, Andrzej Wiatkowski - Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.