MIASTO
Poradnia transplantacyjna już działa
Przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym działa już poradnia transplantologii. Miejsce jest dedykowane pacjentom, którzy przygotowują się do przeszczepu nerek, jak również osobom, które wymagają kontroli i wnikliwej opieki po wykonanym zabiegu. Poradnia jest pierwszym etapem programu transplantacyjnego. Głównym celem jest utworzenie w Kielcach ośrodka transplantacji nerek.
-Jesteśmy praktycznie przygotowani do tego aby złożyć wniosek akredytacyjny do Ministerstwa Zdrowia o utworzenie w Kielcach ośrodka transplantacji nerek. Poradnia transplantologii, która została otwarta jest pierwszym krokiem do dalszych działań - informuje prof. Stanisław Głuszek kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej. -To musi być współpraca wielu specjalistów z różnych dziedzin, poradnia jest pierwszym etapem tej integracji i tworzy podstawę do dalszego rozwoju. Na ten moment w WSZ w Kielcach zatrudniony jest jeden transplantolog i dwóch koordynatorów do spraw transplantacji - dodaje prof. Głuszek.
Narodowy Fundusz Zdrowia rozstrzygnął konkurs na powstanie poradni i przekazał pieniądze na dwa pierwsze miesiące finansowania. -Świętokrzyski oddział NFZ przekazał na razie 35 tysięcy złotych na ten cel, od 1 stycznia będzie nowe finansowanie - informuje Beata Szczepanek rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ. -Dzięki poradni pacjenci nie będą musieli jeździć do Warszawy czy Krakowa tylko otrzymają pomoc na miejscu. NFZ ma również zarezerwowane pieniądze na finansowanie przyszłych działań, czyli powstania ośrodka transplantacji nerek. Czekamy na gotowość WSZ i w odpowiednim momencie te pieniądze przekażemy - dodaje rzecznik.
W województwie świętokrzyskim z niewydolnością nerek żyje prawie 800 osób. Znaczna część z nich, czeka na przeszczep.