MIASTO
Ponad 190 uczniów w III etapie konkursu z j. polskiego
Za uczniami część pisemna trzeciego etapu jednego z największych konkursów przedmiotowych. 195 gimnazjalistów rozwiązywało dziś test z języka polskiego.
- Bardzo się cieszymy, że mamy w tym roku tylu uczestników. To świadczy o tym, że humanistyka nie ginie w tym świecie nowoczesnych cywilizacji – powiedziała Małgorzata Miazga, przewodnicząca konkursu. W pierwszej części trzeciego etapu zmagań uczniowie musieli napisać wypracowanie na jeden z trzech zaproponowanych tematów. – Uczniowie mieli do wyboru trzy formy wypowiedzi: opowiadanie, charakterystykę lub rozprawkę. W pierwszym przypadku temat brzmiał: „Gdyby można było zatrzymać/ pokonać czas…”. Opowiadanie należało wzbogacić o elementy konwencji fantastycznej lub fantastyczno – naukowej i zawrzeć w nim pogłębiony opis sytuacji i przeżycia wewnętrznego bohatera. Drugi temat to charakterystyka postaci. Zadaniem uczniów było wybranie trzech bohaterów i pokazanie jak podejmowane przez nich decyzje wpływały na ich życie. Ci z kolei, którzy wybrali rozprawkę musieli się zastanowić nad kwestią szczęścia w życiu. Należało odpowiedzieć na pytanie czy szczęście jest zależne od człowieka, czy też nie – wymieniła przewodnicząca.
Spośród zapytanych przez nas uczniów najczęściej wybieraną formą było opowiadanie. – Ja uwielbiam takie tematy, gdzie można korzystać z własnej wyobraźni. Dla mnie to było idealne polecenie – przyznała Aleksandra Gil z Rudy Malenieckiej. – Ja już kiedyś zastanawiałem się nad tą tematyką, więc kiedy zobaczyłem temat opowiadania postanowiłem, że to właśnie nim się zajmę - powiedział Wojciech Marzec z Szewna.
Przed uczniami jeszcze etap ustny. Do niego nie przystąpią jednak wszyscy, jak na początku myśleli i nauczyciele i uczniowie, lecz tylko ci, którzy zdobędą odpowiednią ilość punktów. – Dowiedzieliśmy się o tym w tamtym miesiącu. Moje uczennice już przygotowywały się do części ustnej, więc to trochę niesprawiedliwe, że tak późno nas o tym poinformowano. We wrześniu nie było o tym mowy – powiedziała Małgorzata Dąbrowska z Publicznego Gimnazjum w Rudzie Malenieckiej.
Przedstawiciele kuratorium uspokajają i podkreślają, że taka praktyka realizowana jest od lat. - Poza tym, do części ustnej nie będą zakwalifikowani tylko Ci uczniowie, którzy z części pisemnej uzyskają tak małą liczbę punktów, że nawet sto procent z ustnej nie da im możliwości uzyskania tytułu laureata – tłumaczy Maciej Długosz, zastępca dyrektora Wydziału Organizacji i Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Wyniki z części pisemnej konkursu z języka polskiego zostaną podane w najbliższym tygodniu. Laureaci trzeciego etapu konkursu z j. polskiego będą zwolnieni z obowiązku przystąpienia do części humanistycznej egzaminu na zakończenie gimnazjum.