MIASTO
Podpisali umowę w KPT
Konsorcjum firm z Krakowa zaprojektuje i wyposaży Energetyczne Centrum Nauki w KPT. Prezydent Miasta Kielce Wojciech Lubawski wraz z Dyrektorem Kieleckiego Parku Technologicznego Szymonem Mazurkiewiczem, podpisali dziś umowę z Wykonawcą Energetycznego Centrum Nauki.
Konsorcjum trzech firm z Krakowa: NoLabel, New Amsterdam i Fabryka Dekoracji, zaprojektuje, wyposaży i uruchomi Energetyczne Centrum Nauki w Kieleckim Parku Technologicznym. Inwestycja przeznaczona dla mieszkańców regionu będzie kosztować ponad trzy miliony złotych. Centrum zostanie oddane do użytku zwiedzających w wakacje przyszłego roku.
- Kolejna umowa, kolejny impuls do rozwoju Kieleckiego Parku Technologicznego. Ministerstwo Infrastruktury uważa, że jesteśmy firmą, która wzorowo wykorzystuje fundusze unijne. To co się dzieje, to dopiero start, mamy wiele planów - powiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski.
- Pieniądze na realizację inwestycji pochodzą z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Utworzenie centrum nauki jest jednym z zadań w ramach 91 mln złotych, które otrzymaliśmy - mówił dyrektor KPT Szymon Mazurkiewicz.
Koncepcja Energetycznego Centrum Nauki powstawała w KPT przez kilka miesięcy. Głównym założeniem było utworzenie uniwersalnego miejsca spotkań naukowych, które niecodziennym baśniowym klimatem zachęci do samodzielnego eksperymentowania. - To będzie niezwykłe, żywe miejsce, zawierające bogatą treść edukacyjną, przyciągające swoją ofertą dzieci, młodzież i dorosłych z Kielc i regionu. Centrum będzie zachęcać do zadawania pytań na temat otaczającego świata - powiedziała Sylwia Mularczyk, autor koncepcji i koordynator projektu Energetycznego Centrum Nauki.
- To nie jest tylko wystawa o urządzeniach interaktywnych, to są zaawansowane urządzenia które przeprowadzą nas przez wszystkie etapy powstawania i wykorzystywania energii od prehistorii do dni współczesnych. Osoby wchodzące do Centrum będą wkraczać do nowego świata i liczymy na to, że będą wychodzić jako potencjalni naukowcy, poszukiwacze zainspirowani do dalszego pogłębiania wiedzy - opowiadał Piotr Giemborek, architekt Fabryki Dekoracji z Krakowa, członka Konsorcjum.
W skład Konsorcjum wykonawców Energetycznego Centrum Nauki wchodzą: powstała w 2006r. firma NoLabel – będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych studiów animacji i postproduckji video w Polsce. New Amsterdam, zajmuje się kompleksową realizacją ekspozycji muzealnych i wystawienniczych - od adaptacji scenograficznej, projektowania graficznego po kreację i produkcję multimediów. Fabryka Dekoracji jest największą w Polsce firmą scenograficzną, działającą od 1994 r. Specjalizuje się w projektowaniu i wykonywaniu scenografii telewizyjnych, teatralnych i eventowych oraz ekspozycji dla muzeów i innych instytucji kulturalnych.
Projekt „Rozwój infrastruktury i obszarów B+R Kieleckiego Parku Technologicznego” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.