MIASTO
PKS przedstawia projekt modernizacji dworca. Miasto w opozycji
– Ten projekt jest nie do przyjęcia – mówi Artur Hajdorowicz, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego w Kielcach na temat koncepcji Polskiej Komunikacji Samochodowej 2 dotyczącej modernizacji budynku dworca kieleckiego PKS-u.
Władze miasta wskazują przede wszystkim na przerost funkcji handlowej nad komunikacyjną oraz naruszenie bryły budynku.
Powierzchnia handlowo-usługowa ma wynosić ok. 16 tys. m kw. i zdaniem Artura Hajdorowicza sam dworzec jest zredukowany do absolutnego minimum.
– Kielce mają potencjał, by stać się centrum komunikacyjnym, jaki obsłuży połączenia dalekobieżne i regionalne, z różnymi operatorami – zauważa dyrektor Biura Planowania Przestrzennego.
{audio}Artur Hajdorowicz (Posłuchaj!)| hj1.mp3{/audio}
– W budynku, prócz placu manewrowego i 16 miejsc odjazdowych, znajdzie się miejsce także dla pełnej infrastruktury związanej z obsługą. Czyli poczekalnia, kasy, węzeł sanitarny, dyspozytornia. Na poniedziałkowym spotkaniu nie zaprezentowaliśmy szczegółowej koncepcji. Jesteśmy kilka dni po wygranym przetargu, tym samym nie mieliśmy czasu, żeby w pełni zwizualizować infrastrukturę dworcową. Może dlatego sama zasada organizacji placówki nie została zrozumiana – wyjaśnia Ewa Zurman, pełnomocniczka inwestora.
{audio}Ewa Zurman (Posłuchaj!)| zur1.mp3{/audio}
Przedstawiciele miasta wskazują również na fakt, iż bryła dworca wpisana jest do miejskiego rejestru zabytków. – Ten projekt to tym samym propozycja wykreślenia obiektu z ewidencji – dodaje Hajdorowicz.
{audio}Artur Hajdorowicz (Posłuchaj!)| hj2.mp3{/audio}
Pełnomocniczka inwestora podkreśla, że firmie zależy na porozumieniu z miastem.
{audio}Ewa Zurman (Posłuchaj!)| zur2.mp3{/audio}
W piątek mieszkańcom Kielc zostanie wyłożony do wglądu projekt planu zagospodarowania przestrzennego.