MIASTO
Pamięć utrwalona w rodzinnych pamiątkach. Niezwykły projekt w Archiwum Państwowym
Korespondencja, dzienniki, pamiętniki – to wszystko stanowi wielką wartość nie tylko sentymentalną, ale również historyczną. Archiwa państwowe w całej Polsce organizują specjalną akcję, podczas której będą zachęcać posiadaczy prywatnych pamiątek do podzielenia się nimi ze specjalistami.
Celem projektu „Archiwa rodzinne Niepodległej” jest zaangażowanie osób prywatnych w dokumentowanie historii rodzinnej i lokalnej oraz pozyskanie do państwowego zasobu archiwalnego unikalnych archiwaliów związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości z zamiarem ich zabezpieczenia, udostępniania, a tym samym wieczystego zachowania dla potomnych.
Archiwiści liczą na fotografie, dokumenty urzędowe, listy, informacje o stanie zdrowia, ale i pamiątki z życia, typu zaproszenia, pocztówki, ulotki, foldery i inne. „Zdjęcie z wakacji, ulotka, folder czy schowany na pamiątkę bilet mogą kiedyś być niezwykle cenne dla poznania życia codziennego”.
W związku z tym przy wszystkich archiwach państwowych działają punkty konsultacyjne projektu. W Archiwum Państwowym w Kielcach i jego sandomierskim oddziale pracownicy będą pomagać osobom, które przekażą rodzinne pamiątki. „Osobom, które się na to zdecydują oferujemy wykonanie kopii cyfrowych. Natomiast tym, którym wartość sentymentalna nie pozwala na przekazanie materiałów do archiwum proponujemy udostępnienie nam oryginałów do skopiowania i udostępnienia szerszej rzeszy odbiorców. W miarę możliwości przeprowadzimy zabiegi konserwatorskie na dokumentach przeznaczonych do digitalizacji”, zapewniają organizatorzy akcji.
Dodatkowo w ramach projektu zaplanowano specjalne warsztaty, podczas których przedstawione zostaną kwestie związane z tworzeniem i zabezpieczaniem archiwów rodzinnych. Pierwsze z nich już 11 września o godzinie 12, a drugie 6 listopada o godzinie 12 w kieleckim archiwum i 7 listopada o tej samej godzinie w Sandomierzu.
(źródło: komunikat Archiwum Państwowego w Kielcach)