MIASTO
Opłaty cmentarne
Opłata za grób nie jest jednorazowa, a grób nie jest własnością osoby, która dokonuje wpłaty. Przepisy dotyczące rodzajów grobów i opłat wciąż budzą wiele wątpliwości.
W Polsce przepisy określają dwa rodzaje grobów: groby ziemne i groby murowane. Chować zmarłych można też w kolumbrynach, dotyczy to ciał spopielonych.
-Groby murowane mogą być jedno lub dwuosobowe. U nas w Kielcach opłata jest taka sama dla obu rodzajów grobów i wnosi się ją na 20 lat. Opłata za jedno miejsce to 1350 złotych, w przypadku drugiego miejsca jest dopłata 710 zł – wyjaśnia Dariusz Toborek, kierownik Cmentarzy Komunalnych w Kielcach. Jak dodaje jest to opłata za miejsce pod grobem, które udostępnia gmina Kielce. –To nie jest wydzierżawienie, ani wykupienie miejsca, tylko udostępnienie. Osoba uprawniona do pochowania podpisuje umowę z gminą, na czas określony, jest to 20 lat. Ten czas uznaje się za okres demineralizacji ciała – mówi Toborek.
Jeśli krewni zmarłego chcą aby po tym czasie grób nadal istniał, muszą odnowić opłatę za udostępnienie miejsca. Wtedy opłata wynosi 800 zł na kolejne 20 lat od grobu, niezależnie od ilości pochowanych tam osób. Pieniądze z opłat za groby przeznaczane są na utrzymanie cmentarzy. –Koszenie, zamiatanie alei, pielęgnacja drzew i krzewów czy nasadzanie nowych roślin na to przeznaczane są w głównej mierze pieniądze. Do tego dochodzi wywóz śmieci, którego miesięczny koszt to kilkanaście a czasami kilkadziesiąt tysięcy złotych. Inne opłaty to prąd czy woda, z której może korzystać każdy odwiedzający swoich bliskich zmarłych – podkreśla Dariusz Taborek. Rocznie na Cmentarzu Komunalnym w Cedzynie odbywa się około 700 pochówków.