Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[OKRĘG 3,4 i 5] Rok po wyborach. Co udało się zrealizować radnym?

wtorek, 08 kwietnia 2025 17:09 / Autor: Maciej Piętka
[OKRĘG 3,4 i 5] Rok po wyborach. Co udało się zrealizować radnym?
[OKRĘG 3,4 i 5] Rok po wyborach. Co udało się zrealizować radnym?
Maciej Piętka
Maciej Piętka

7 kwietnia 2024 roku poznaliśmy skład nowej Rady Miasta. Rok po wyborach zapytaliśmy radnych o jeden, najważniejszy konkret, jaki – według nich – udało im się zrealizować. Dziś prezentujemy wypowiedzi radnych z okręgów: 3,4 i 5.

Wypowiedzi poszeregowaliśmy alfabetycznie.

Okręg 3 (Świętokrzyskie, Na Stoku, Słoneczne Wzgórze, Dąbrowa, Sieje)

Jarosław Karyś (PiS) – radny nie udzielił wypowiedzi.

Dariusz Kozak (PiS) Jestem na etapie zaawansowanych rozmów z władzami miasta o powrocie Kielc do programu likwidacji niebezpiecznych piecyków gazowych. W tej sprawie pośredniczę w rozmowach między kilkoma spółdzielniami a Ratuszem. Wkrótce powinny pojawić się konkretne, pozytywne efekty. Dodatkowo wspieram inicjatorów renowacji kieleckiego „Broadway’u” na os. Świętokrzyskim. Organizuję spotkania z władzami miasta i dyrekcją MZD w tej sprawie. Zabiegam też o budowę boiska na os. Dąbrowa.

Anna Mazur-Kałuża (Perspektywy) Bardzo się cieszę, że od maja ruszą kursy autobusów do Rodzinnych Ogródków Działkowych im. Stefana Żeromskiego przy ul. Wschodniej. To ważne dla wielu mieszkańców, zwłaszcza starszych. Dziękuję za wsparcie prezydent Agacie Wojdzie, dyrektor ZTM Barbarze Damian i dyrektorowi MZD Karolowi Nowakowskiemu. Cieszę się, że moje postulaty zostały wysłuchane.

Katarzyna Zapała (KO) To moja piąta kadencja, więc chciałam podkreślić kilka kluczowych inwestycji. Udało się doprowadzić do rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 4 na Dąbrowie – to efekt wieloletnich starań. Modernizacji doczekała się także nawierzchnia al. Solidarności, której zły stan był uciążliwy dla mieszkańców. Zainicjowałam także przeniesienie specjalistycznego ośrodka wychowawczego z peryferii do centrum – właśnie kończy się jego przeprowadzka na ul. Marszałkowską. Dodatkowo: trwają rozmowy o stacji roweru miejskiego na północy miasta, a także prace nad ścieżką trekkingową „Dzika Silnica” nad Zalewem Kieleckim.

Kamil Żurek (KO) Miniony rok to przede wszystkim intensywny kontakt z mieszkańcami – regularne dyżury, rozmowy, interwencje. Pracuję w trzech komisjach, a współpraca z prezydent Agatą Wojdą układa się bardzo dobrze – łączy nas wizja nowoczesnego, przyjaznego miasta. Ten czas tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że warto być blisko ludzi i ich spraw. Za największy sukces uważam sprzedaż Korony Kielce w ręce solidnego inwestora. To decyzja, która daje klubowi finansową stabilność i realne szanse na rozwój, a jednocześnie odciąża budżet miasta, który przez lata musiał dopłacać do jego funkcjonowania.

Okręg 4 (KSM, Telegraf, Bukówka, Barwinek)

Marcin Chłodnicki (Miasto Przyszłości) Podczas mojej kadencji jako wiceprezydent zabezpieczyliśmy środki na dwa żłobki – na Ślichowicach i os. Pod Telegrafem. Choć z tej drugiej lokalizacji wstępnie zrezygnowano, to po rozmowach z prezydent pojawiła się deklaracja stworzenia miejsc żłobkowych w tej okolicy, np. w wynajętych pomieszczeniach. To ważne, bo zapotrzebowanie jest ogromne.

Anna Jaworska-Dąbrowska (PiS) Za największy sukces uważam utworzenie żłobka w budynku po SP nr 8 przy ul. Karskiego. To odpowiedź na potrzeby rozwijających się osiedli Telegraf, Ostra Górka i Bukówka. Za sukces uznaję też doprowadzenie do rozmów z prezydent miasta o parkingu pod Placem Wolności oraz złożenie uchwały kierunkowej w sprawie budowy drogi Nowy Malików, otwierającej tereny pod inwestycje przemysłowe.

Wiesław Koza (PiS) Zabiegam o budowę mostu na Lubrzance w dzielnicy Cedro-Mazur. Po świętach planujemy zorganizować spotkanie z udziałem władz miasta, wojewody, marszałka i wójta gminy Górno. Most jest potrzebny nie tylko mieszkańcom tej dzielnicy, ale także wielu kielczanom korzystającym z tego terenu rekreacyjnie. Ważne są również remonty ulic Bohaterów Warszawy i Szczecińskiej.

Jarosław Machnicki (KO) Działałem zespołowo przy projekcie żłobka na os. Pod Telegrafem. Po intensywnych rozmowach wskazaliśmy nową lokalizację, która zostanie zrealizowana. Cieszę się, że budynek po SP nr 8 zostanie zagospodarowany na żłobek i klub seniora.

Michał Piasecki (KO) W mijającym roku przekonałem Zarząd Miasta do wprowadzenia kilku usprawnień w transporcie publicznym – m.in. systemu zarządzania dworcem autobusowym oraz lepszej informacji pasażerskiej. Lobbuję za wspólnym biletem kolejowo-autobusowym i większą liczbą przystanków. Udało się też uruchomić specjalne linie autobusowe na mecze Korony, które będą kontynuowane. Z sukcesem zabiegałem o zmiany w regulaminie Budżetu Obywatelskiego i jego podziału na okręgi.

Okręg 5 (Baranówek, Białogon, Podkarczówka)

Maciej Bursztein (Perspektywy) Najbardziej cieszy mnie, że tereny inwestycyjne są wreszcie traktowane poważnie. Dzięki inicjatywie klubu Perspektywy udało się wstrzymać głosowanie nad sprzedażą Korony Kielce, co dało czas na złożenie oferty przez Łukasza Maciejczyka i doprowadziło do sprzedaży klubu w dobre ręce. Kontynuuję też działania na rzecz budowy parkingu pod Placem Wolności. Codzienna praca radnego – od chodników po ścieżki rowerowe – to dla mnie oczywistość.

Katarzyna Kaleta (KO) Cieszy mnie zmiana zasad Budżetu Obywatelskiego. Dotąd mniej zaludnione dzielnice miały małe szanse na realizację projektów. Teraz podział jest zgodny z okręgami wyborczymi. Dobrze też, że place zabaw i chodniki w zaniedbanych dzielnicach jak Białogon będą w końcu remontowane. Dużym sukcesem jest także znalezienie stabilnego inwestora dla Korony oraz działania wokół ul. Posłowickiej. Liczę, że w końcu powstanie tam długo wyczekiwany chodnik.

Michał Płatek (PiS) Najbardziej cieszę się z rozpoczęcia budowy chodnika wzdłuż ul. Posłowickiej i Leśniówki – sprawa była nagłaśniana medialnie, a my jako radni z piątego okręgu przyjęliśmy uchwałę kierunkową. Po rozmowach z MZD udało się znaleźć kompromisowe rozwiązanie i chodnik powstaje w newralgicznych miejscach. Jestem też zadowolony z zaangażowania mieszkańców w tematy takie jak sprzedaż Korony czy budowa parkingu pod Placem Wolności.

Wiktor Pytlak (KO) Od stycznia obowiązuje uchwała o darmowej komunikacji miejskiej dla dawców przeszczepów – byłem jej inicjatorem. Pracuję również nad projektem „mikro lasu” na Czarnowie oraz szeregiem lokalnych inicjatyw. Zgłosiłem najwięcej interpelacji w Radzie, często na wniosek mieszkańców. Zależy mi też na zmianach w regulaminie Budżetu Obywatelskiego i wprowadzeniu w Kielcach jednostek pomocniczych w formie dzielnic.

Arkadiusz Ślipikowski (PiS) Program „Peryferia” jest dla mnie kluczowy. Dzięki negocjacjom z poprzednim rządem pozyskano środki na przebudowę ul. Sukowskiej i inwestycja zostanie zrealizowana na całej długości, aż do granic miasta. Cieszy mnie również przebudowa al. Górników Staszicowskich. Choć brakuje tam ścieżki rowerowej, co uważam za błąd, to całość inwestycji według mnie to duży sukces.

Brakujące wypowiedzi uzupełnimy niebawem.

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO