MIASTO
Obchody 76 rocznicy zagłady kieleckiego getta
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego wspomni dziś tragedię z 1942 roku, poprzez wspólną modlitwę oraz wystawę.
W związku z 76. rocznicą zagłady kieleckiego getta stowarzyszenie przygotowało w przestrzeni naszego miasta poświęconą temu wydarzeniu wystawę. Tablice zostały umieszczone przy pomniku "Menora", przy kamienicy Planty 7 i przy Ławeczce Karskiego. W każdym z tych miejsc prezentowane jest kalendarium, które dzień po dniu przypomina tragiczne wydarzenia z sierpnia 1942 oraz świadectwa z tych dni, zaczerpnięte m.in z listów Hany Golszajd i Gertrudy Zeisler. Wystawę zrealizowano przy wsparciu Urzędu Miasta Kielce.
Główne obchody będą miały miejsce w piątek, 24 sierpnia 2018 r. O 17.30 odbędzie się zapalenie zniczy przy pomniku "Menora" przy ul. IX Wieków Kielc. O 18.00 w kościele akademickim św. Jana Pawła II przy ul. Wesołej
54 zostanie odprawiona msza w intencji zamordowanych Żydów, a po niej Stowarzyszenie zaprasza na nabożeństwo Drogi Krzyżowej z rozważaniami zaczerpniętymi z Oświęcimskiej Drogi Krzyżowej - medytacji odprawianej w byłym obozie koncentracyjnym, która opiera się na słowach psalmów i świadectw Zagłady.
W niedzielę, 26 sierpnia Stowarzyszenie organizuje wyjazd mieszkańców Kielc do Treblinki i Jedwabnego.
Getto zostało utworzone na terenie najuboższej dzielnicy Kielc 31 marca
1941 roku i zostało odgrodzone płotem z desek i drutu kolczastego. Do 500 budynków, w większości nie mających wody i kanalizacji, przesiedlono około 27 tysięcy Żydów. Większość z nich stanowili Żydowscy mieszkańcy Kielc, pozostali zostali przywiezieni w transportach z okolicznych miejscowości, ale także z Łodzi i Wiednia. Latem 1942 roku podjęto decyzję o zagładzie kieleckiego getta. W dniach 20-24 sierpnia Niemcy wywieźli z Kielc do Treblinki i zamordowali tam blisko 21 tys. osób. Ponad 1500 osób zginęło w tym czasie na ulicach naszego miasta: rozstrzelano dzieci z sierocińca żydowskiego, ciężarne kobiety, mordowano starców i chorych.