Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Obchody Światowego Dnia Wody

czwartek, 20 marca 2014 11:05 / Autor: Katarzyna Bernat
Obchody Światowego Dnia Wody
Obchody Światowego Dnia Wody
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

W piątek przypada Światowy Dzień Wody. Tegorocznym hasłem obchodów jest „Woda i energia”. Wodociągi Kieleckie przygotowały z tej okazji własny happening dla mieszkańców. - W piątek o godz. 10.30 spotkamy się na mostku na ul. Sienkiewicza. Głównym punktem programu będzie nadanie imienia wodociągowej czarownicy, rzeźby, którą spółka otrzymała w prezencie od artystów ludowych z Śladkowa Małego - informuje Ziemowit Nowak, rzecznik prasowy Wodociągów Kieleckich. 

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez ONZ i jest obchodzony co roku 22 marca. W tym roku obchody poświęcone są związkom między wodą i energią.

Jak czytamy w materiałach ONZ, do 2030 roku ludzkość będzie potrzebować o 30 proc. więcej wody pitnej, o 40 proc. więcej energii elektrycznej i o 50 proc. więcej żywności. Wszystkich tych trzech potrzeb nie można rozpatrywać oddzielnie, bo bez prądu nie ma wody, a bez wody i energii nie ma żywności. Według najnowszych danych ONZ, do wytworzenia 1 kg ziarna potrzeba 1300 litrów wody, a tymczasem do 2030 roku 10 proc pól uprawnych będzie przeznaczona nie na żywność a na produkcję biopaliw. Obecnie w USA wydobycie wody, jej dystrybucja i uzdatnianie pochłania 13 proc. zużytej energii elektrycznej kraju. Brak zrozumienia dla związku między wodą, energią a żywnością prowadzi do podejmowania błędnych decyzji przez rządy krajów i międzynarodowe instytucje. Na przykład problematyczne wydaje się wykorzystanie biopaliw dla zmniejszenia zużycia paliw kopalnych. Do wytworzenia biopaliwa potrzeba bowiem 20 razy więcej wody niż przy produkcji paliw tradycyjnych. Kluczem do rozwiązania takich dylematów jest zadbanie o dostępność wody pitnej i rozsądna gospodarka wodna. Bez tego nie rozwiążemy problemu niedoborów energii i żywności na świecie. Tymczasem w wielu krajach nadmierne zużycie wody jest lekceważone, a władze skupiają się tylko na zwiększaniu produkcji energii i żywności. Wiele krajów już dziś zużywa więcej pitnej wody, niż jej zasoby zdążą się odnowić - Chiny o 25 proc. więcej, Indie aż 56 proc. Wciąż produkujemy paliwożerne samochody, marnujemy aż 33 proc. wyprodukowanej żywności.

Na to, jak rozsądnie gospodarować wodą, energią i żywnością zwracają uwagę organizatorzy Światowego Dnia Wody. Został on uchwalony 22 grudnia 1992 roku, rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, po tzw. Szczycie Ziemi, konferencji która odbyła się w czerwcu 1992 roku w Rio de Janeiro. Wtedy przyjęto Agendę 21 – wszechstronny plan działań na wiek XXI dla Narodów Zjednoczonych, rządów i grup społecznych w każdym obszarze, w którym człowiek ma wpływ na środowisko. Jeden z rozdziałów Agendy 21 poświęcony został problemom zasobów świeżej wody na świecie.

Głównym celem Światowego Dnia Wody jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na wpływ gwałtownego wzrostu populacji świata, industrializacji, zmian klimatycznych, konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych na systemy wodne świata. Obchody Dnia mają zainspirować rządy, organizacje, społeczności i poszczególnych ludzi do podejmowania działań służących lepszemu, zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami świeżej wody na świecie. Proklamując Światowy Dzień Wody, Narody Zjednoczone zachęcały kraje członkowskie, by dopasowywały jego obchody do lokalnego kontekstu, podejmując konkretne działania (publikacje, konferencje, seminaria), służące kształtowaniu świadomości społecznej na temat odpowiedniego gospodarowania zasobami świeżej wody na świecie.

Problemy światowych zasobów wody są przedmiotem uwagi jednego z największych programów naukowych UNESCO – Międzynarodowego Programu Hydrologicznego (IHP), którego celem jest m.in. dokonywanie oceny stanu ekosystemów i zbiorników wodnych świata, a także dystrybucji i wykorzystania zasobów wody pitnej, jak również poprawa zarządzania nimi w rejonach, w których występuje niedobór wody. W rozwoju tego programu Polska ma znaczący udział dzięki pracom Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii pod auspicjami UNESCO, działającego od 2006 roku w Łodzi.

Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich

- Wodociągi Kieleckie co roku uroczyście obchodzą Światowy Dzień Wody na mostku na ul. Sienkiewicza. Rozstawiamy swój namiot, prezentujemy zalety naszej źródlanej wody, odpowiadamy na pytania przechodzących deptakiem kielczan. Zawsze są też atrakcje dla dzieci. W tym roku pokażemy światu i nadamy imię rzeźbie czarownicy, jaką dostaliśmy w prezencie. Tego dnia przypominamy, że większość mieszkańców naszej planety nie jest takimi szczęściarzami jak odbiorcy Wodociągów Kieleckich. My mamy w kranach najlepszą, najzdrowszą wodę jaką można sobie wyobrazić i nie najdroższą, tymczasem większość ludzi na świecie pije wodę zanieczyszczoną chemicznie i bakteriologicznie, ewentualnie musi wydawać olbrzymie środki na jej uzdatnianie. Z powodu niedostatku wody wciąż wybuchają klęski głodu i toczą się wojny. Warto o tym pamiętać, kiedy odkręcamy kurek robiąc sobie herbatę czy biorąc kąpiel.

Czytaj też:

http://wod-kiel.com.pl/wybierz-imie-naszej-czarusi-,890.html

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO