MIASTO
Nowy Blok Porodowy na kieleckim Czarnowie coraz bliżej
Klinika Położnictwa i Ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zostanie rozbudowana. Umowa na budowę nowego bloku porodowego została podpisana.
O potrzebie rozbudowy Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym mówiono już od dawna. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce plany związane z budową nowego bloku porodowego zostaną zrealizowane. Dyrekcja szpitala oraz przedstawiciel firmy, która wygrała konkurs na wykonanie tej inwestycji podpisali umowę.
Jak zaznacza dr Grzegorz Świercz, kierownik Kliniki, blok porodowy ma składać się z pięciu sal do porodów rodzinnych, sali przygotowania pacjentki do porodu oraz sali cięć cesarskich.
- To będzie nowoczesny blok: sale jednoosobowe, wyposażone w najlepszy sprzęt, w tym bardzo dobrej jakości ultrasonograf. W dwóch znajdą się wanny: jedna z nich do porodu w wodzie, druga do imersji wodnej. Jeśli chodzi o imersję, to przypomnę, że chodzi o łagodzenie bólu porodowego. W pierwszym okresie porodu kobieta zanurzana jest w ciepłej wodzie z masażem. To nie tylko zmniejsza ból, ale też przyspiesza akcję porodową – wyjaśnił specjalista.
Dzięki nowym salom, będzie możliwe wykonywanie większej liczby porodów rodzinnych. Co ważne, w miejscu obecnego bloku porodowego oraz sali operacyjnej powstaną sale jednoosobowe z łazienkami dla pacjentek po porodach. Blok ma być połączony z głównym budynkiem szpitala, a konkretnie z Kliniką Ginekologii i Położnictwa oraz Klinicznym Oddziałem Neonatologii.
- Zaznaczę, że okres budowy nie zaburzy dotychczasowej pracy oddziału. Przyszłe mamy mogą być więc spokojne. Porody będą odbywały się normalnie – dodał dr Grzegorz Świercz.
Rozbudowa kliniki to inwestycja, która będzie realizowana z myślą o pacjentkach, których w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach nie brakuje.
- Co czwarty poród odbywa się właśnie w naszym szpitalu. Jesteśmy z tego dumni, ponieważ to świadczy o ogromnym zaufaniu do naszej kliniki – dodał dyrektor Kliniki.
Placówka posiada III poziom referencyjności, co w praktyce oznacza, że trafiają tu wszystkie najtrudniejsze przypadki.
- Mamy doskonały zespół lekarzy, pielęgniarek i położnych. Nasza klinika dysponuje także wysokospecjalistycznym sprzętem, którym możemy poszczycić się nie tylko w Polsce, ale także i w Europie – uzupełnił dr Świercz.
Wykonawca ma cztery miesiące, aby zgodnie z wytycznymi opracować projekt. Potem rozpoczną się prace budowlane, które potrwają około półtora roku.
Inwestycja kosztować będzie niemal 15 mln zł i będzie realizowana dzięki finansowemu wsparciu urzędu marszałkowskiego w Kielcach.