Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Niepełnosprawni w mieście. Gdzie mają największe problemy?

piątek, 20 sierpnia 2021 14:09 / Autor: Beata Kwieczko
Niepełnosprawni w mieście. Gdzie mają największe problemy?
Fot. Facebook
Niepełnosprawni w mieście. Gdzie mają największe problemy?
Fot. Facebook
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Mimo systematycznej likwidacji barier architektonicznych w Kielcach mamy nadal wiele miejsc, które są trudniej dostępne dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Chodzi nie tylko o budynki, ale także ulice, przy których są zbyt wysokie krawężniki i nieodpowiednie przejścia dla pieszych.

Jednym z priorytetów jest modernizacja dworca PKP i tuneli wejściowych, które do niego prowadzą.

– Jest problem z dostaniem się zarówno od ulicy Mielczarskiego, jak i od Sienkiewicza, ale otrzymaliśmy ze strony Miasta obietnicę, że będą tam zamontowane windy i ten obiekt też będzie w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Andrzej Janowski, przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Kielcach.

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mają też problemy z poruszaniem się po ulicy Sienkiewicza.

– Ktoś podjął złą decyzję w trakcie projektowania i deptak został wykonany z kostki, która bardzo utrudnia jazdę nie tylko osobom na wózkach, ale nawet matkom z dziećmi. Niestety nie ma funduszy i perspektyw, żeby to mogło się w jakiś sposób zmienić – tłumaczy Andrzej Janowski.

Zmiany są potrzebne również w okolicy targowiska miejskiego. – Mamy zapewnienia, że w trakcie remontu, który będzie przeprowadzony prawdopodobnie w przyszłym roku, zostaną przebudowane przejścia, aby można było swobodnie przejechać przez nie wózkami – relacjonuje.

Mimo licznych modernizacji, niepełnosprawni spotykają się z barierami architektonicznymi również w wielu budynkach. – Nie tylko w urzędach, ale też szkołach, obiektach sportowych, muzeach, galeriach i lokalach gastronomicznych. Nawet jeśli do danego miejsca da się wjechać na wózku, to często brakuje tam odpowiednio dużej toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – tłumaczy Andrzej Janowski – Problem polega na tym, że buduje sie obiekty i zbyt późno zwraca się uwagę na tę dostępność, a wbrew pozorom coraz więcej niepełnosprawnych angażuje się na przykład w życie kulturalne – dodaje.

Z Powiatową Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych współpracuje Jerzy Pióro, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych.

– Rada sygnalizuje mi swoje potrzeby i próbujemy zaradzić, aby znosić bariery architektoniczne tam, gdzie jest to możliwe. Współpracujemy także ściśle z Miejskim Zarządem Dróg, który poprawia na bieżąco to, co jest możliwe – informuje Jerzy Pióro.

Jak informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg, działania, które mają ułatwić funkcjonowanie osób poruszających się na wózkach inwalidzkich skupiają się na kilku obszarach.

– Polegają one między innymi na obniżaniu krawężników oraz przebudowie chodników przy przejściach dla pieszych lub skrzyżowaniach i wyposażenie ich w płytki guzkowate, czyli ostrzegawcze. Takie prace były przeprowadzane na kilkunastu ulicach, na przykład Karczówkowskiej, Wspólnej, Zapolskiej, Karskiego, Solnej, Warszawskiej i Równej – wylicza Jarosław Skrzydło.

Zmiany udało się wprowadzić także przy ulicy 1 Maja i Piotrkowskiej.

– Zwracamy również uwagę na to, żeby we wszystkich inwestycjach drogowych, które są w fazie projektowania, uwzględnione zostały zapisy przyjęte przez Miasto Kielce w zakresie udogodnień dla osób niepełnosprawnych – dodaje.

W przyszłości ma powstać również mapa, na której będzie można zaznaczać, jakie miejsca i lokale są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO