Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Niepełnosprawni nadal walczą o powołanie pełnomocnika

czwartek, 19 grudnia 2019 10:21 / Autor: Beata Kwieczko
Niepełnosprawni nadal walczą o powołanie pełnomocnika
Niepełnosprawni nadal walczą o powołanie pełnomocnika
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Niepełnosprawni kielczanie nie przestają domagać się powołania swojego pełnomocnika i specjalnej rady, która zajęłaby się rozwiązywaniem ich problemów. Uważają, że bez tego ich życie jest o wiele trudniejsze. Władze miasta tłumaczą, że powołanie pełnomocnika będzie uzależnione od prac Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych.

O tej sprawie pisaliśmy już dwukrotnie. W Kielcach od maja funkcjonuje Tymczasowa Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych, której przedstawiciele chcą powołać pełnomocnika prezydenta do spraw niepełnosprawnych i Rady do spraw Osób z Niepełnosprawnościami. Argumentują, że czują się pokrzywdzeni, ponieważ osoby niepełnosprawne mają trudności z załatwieniem podstawowych spraw.

- Nadal dużym problemem bariery architektoniczne. Miasto przyjęło tzw. standardy dostępności, które powinny być kontrolowane i wdrażane, ale część budynków, nawet MOPR-u, nie jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, podobnie jest w przychodniach i innych instytucjach użyteczności publicznej. Drugą trudnością jest niewystarczający dostęp do informacji na temat form wsparcia, z których mogą skorzystać niepełnosprawni. Tacy ludzie mają problem ze znalezieniem pracy, lekarza, wsparcia, nie widzą, co zrobić aby uzyskać rentę i zasiłek, a pełnomocnik mógłby im takiej informacji udzielić lub pokierować do odpowiedniej osoby - tłumaczy Anna Kopcińska-Wielgus, członek Tymczasowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych.

- Oczekujemy konkretów i tego, że miasto będzie z nami współpracować, zrozumie nas i nasze problemy. Zapomina się o osobach głuchych, niewidomych i z chorobami psychicznymi, a niepełnosprawni są często zamknięci w swoich domach - dodaje Paweł Słowik, przedstawiciel tej samej instytucji.

Co na to władze miasta? - Stanowisko Miasta Kielce jest niezmienne od tego, które przedstawialiśmy na ostatniej sesji Rady Miasta. Mówili o tym zarówno przedstawiciele władz miasta jak i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, który zajmuje się bezpośrednio opieką nad osobami niepełnosprawnymi. Przypominam, że w Kielcach funkcjonuje Powiatowa Społeczna Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych, której kadencja kończy się w styczniu 2020 roku i w najbliższych dniach zostanie ogłoszony nabór kandydatów, którzy chcieliby zasiadać w takiej pięcioosobowej radzie. Już teraz gorąco apeluję do wszystkich zainteresowanych, żeby złożyli swoje aplikacje, bo zależy nam na tym, żeby powołać nową radę, ale też żeby zmodyfikować jej kształt, oczywiście w porozumieniu ze stowarzyszeniami zajmującymi się osobami z niepełnosprawnością i nimi samymi - mówi Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc i dodaje, że dopiero po ukonstytuowaniu się nowego składu rady rozpoczną się prace nad powołaniem pełnomocnika.

- Będzie on wsparciem dla prezydenta i przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnością, będzie też mógł analizować miasto pod wieloma aspektami, żeby z jednej strony likwidować bariery architektoniczne, ale także aktywizować osoby niepełnosprawne na terenie naszego miasta. Powołanie pełnomocnika jest uzależnione od prac Powiatowej Społecznej Rady Osób Niepełnosprawnych, ponieważ chcemy, żeby stanowisko to zostało utworzone po konsultacjach z tymi osobami, bo to właśnie one mają największą wiedzę na temat tego, jak powinien funkcjonować i jaki powinien być zakres jego obowiązków - dodaje Porębski.

Przypomnijmy, że Kielce nie mają pełnomocnika do spraw osób niepełnosprawnych od lutego 2017, kiedy to zmarła Anna Sowa pełniąca tę funkcję.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO