MIASTO
Nie pal śmieci
Odpowiedzialni za ochronę naszego środowiska ponawiają apele do mieszkańców świętokrzyskiego: dbajmy o klimat!
Dopuszczalne normy szkodliwych substancji w powietrzu w województwie świętokrzyskim przekroczone. Niebezpieczna tendencja utrzymuje się już od kilku lat. Wpływ na pogorszenie jakości tego, czym oddychamy, mamy w dużej mierze sami, bo do skażenia przyczyniają się nie tylko zanieczyszczenia przemysłowe, ale i wysoka emisja spalin samochodowych, a także zły stan techniczny domowych pieców, w których spalamy niskiej jakości węgiel lub, co gorsza, odpady.
Samorządowcy, na podstawie oceny jakości powietrza dokonywanej przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, opracowali „Program ochrony powietrza dla województwa świętokrzyskiego”. - Największy nacisk kładziemy na to, aby gminy, które znajdują się na obszarach przekroczeń, opracowały i wdrożyły „Program Ograniczenia Niskiej Emisji”. Powinien on zawierać m.in. system zachęt finansowych do wymiany systemów grzewczych dla osób prywatnych. Należy jednak pamiętać, że sam zakup nowoczesnego pieca nie wystarczy. Problem dotyczy późniejszych kosztów eksploatacji – przekonuje na stronach internetowych urzędu marszałkowskiego Anna Hynek z Oddziału Kształtowania Środowiska Urzędu Marszałkowskiego. – Dlatego prowadzimy starania zmierzające do tego, by ceny dobrej jakości węgla były niższe dla pojedynczego odbiorcy. Duże przedsiębiorstwa mają bowiem możliwość spalania gorszego węgla w warunkach, które uniemożliwią przeniknięcie zanieczyszczeń do powietrza.
Wnioski w sprawie obniżenia cen paliw przyjaznych środowisku zostały wysłane do Ministra Gospodarki, nasi urzędnicy podejmują też próby przeforsowania nowych rozwiązań prawnych w toku prac nad Krajowym programem ochrony powietrza.
Wszystkie działania zawarte w Programie, które obejmują też wyprowadzenie ruchu z najbardziej obciążonych ulic, powinny zostać zakończone do 2020 roku – wyjaśnia Anna Hynek.