Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Naukowcy zbadali wieżowiec przy ulicy Młodej 4

poniedziałek, 18 września 2023 14:00 / Autor: Aleksandra Rękas
Naukowcy zbadali wieżowiec przy ulicy Młodej 4
Naukowcy zbadali wieżowiec przy ulicy Młodej 4
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Naukowcy podsumowali swoje prace w wieżowcu przy ulicy Młodej 4. Jak informowaliśmy, w najsłynniejszym kieleckim bloku mieszka już tylko jedna osoba. I choć na pierwszy rzut oka trudno w to uwierzyć… budynek jest w dobrym stanie.

Specjaliści, którzy przyglądali się „kieleckiemu Marriottowi”, przede wszystkim skupiali się na jego konstrukcji.

- Okazało się, że jest ona w dobrym stanie i spełnia założenia wytrzymałościowe. Natomiast największy problem dotyczy elementów wykończeniowych i instalacji – te są w stanie fatalnym. Wszystko nadaje się do wymiany – ocenia prof. Jerzy Piotrowski z Politechniki Świętokrzyskiej.

Krótko mówiąc: konieczny jest kapitalny remont. I – jak podkreśla profesor – należy pamiętać, że wieżowiec powstał w latach 70., gdy obowiązywały inne zasady budowlane.

- Mowa choćby o  wytycznych dotyczących szerokości klatek schodowych czy wysokości pomieszczeń. Potrzebne byłoby więc wystąpienie o odstępstwa budowlane w tym zakresie. W wieżowcu, przy ulicy Młodej cztery klatki są o kilka centymetrów za wąskie, a pomieszczenia – za niskie. Problemem jest również wysokość drzwi wejściowych, które mają 80 centymetrów, a nie wymagane 90 – informuje prof. Piotrowski.

Na ten moment władze miasta podtrzymują decyzję o wyburzeniu budynku, lecz nie podają żadnych konkretnych informacji dotyczących terminu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO