MIASTO
Najlepiej zagospodarowana przestrzeń. Nagroda dla 2G Studio
Pracownia Architektoniczne 2G Studio z Kielc otrzymała nagrodę Grand Prix w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Projekt dotyczył budowy ciągów pieszo-rowerowych wraz z kładką na kieleckiej Kadzielni.
Pracownia przygotowała pracę w ramach projektu "Rozbudowa infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geopark Kielce". Autorami koncepcji zagospodarowania (kładka pieszo-rowerowa) jest JJ Studio Architektury Janusz Janik, a za projekt zagospodarowania odpowiada 2G Studio. Przygotowali go projektanci: Wojciech Gwizdak, Dorota Orłowska-Gwizdak, Amelia Ślewa oraz Konrad Wojtasik.
"Grand Prix przyznano za realizację wieloaspektowego projektu przestrzennego, w ramach którego powstała infrastruktura terenowa służąca ochronie przyrody, edukacji i turystyce na terenach pogórniczych Wietrznia i Kadzielnia, zlokalizowanych w Kielcach. Tereny dawnej odkrywkowej eksploatacji surowców skalnych przekształcono w obszar turystyczno - edukacyjny w pełni wykorzystujący potencjał przyrodniczy z nową infrastrukturą rekreacyjną. Działania przestrzenne pozytywnie wpłynęły na kanalizację ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo oraz na podniesienie świadomości ekologicznej użytkowników. Kapituła Konkursu doceniła całokształt działań rewaloryzacyjnych wykonywanych cyklicznie w ramach projektu "Rozbudowa infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geopark Kielce", czytamy w uzasadnieniu jury.
Wojciech Gwizdak, architekt z pracowni 2G Studio, nie ukrywa, że nagroda, którą otrzymała jego pracownia, to miłe wyróżnienie dla całego zespołu.
– Zrealizowaliśmy projekt połączenia dwóch ścieżek, które były ślepe. Jedna prowadziła do bramy na parking do amfiteatru, a druga była ścieżką typowo terenową, która też była zamknięta. Zaproponowaliśmy również, żeby zrobić dodatkową pochylnię z możliwością dojazdu na najniższy poziom w Kadzielni oraz kładkę, dzięki której omijamy ścianę, w miejscu, gdzie sypie się kamień. Dzięki temu miasto zyskało atrakcyjną przestrzeń, z której mogą korzystać mieszkańcy – mówi Wojciech Gwizdak.
Organizatorem konkursu było Towarzystwo Urbanistów Polskich.