MIASTO
Na rządowe mieszkania Kielce jeszcze poczekają
Rząd oficjalnie zainaugurował program „Mieszkanie Plus”. Pilotaż uruchomiono w 17 miastach w Polsce. I choć kieleccy radni podjęli uchwałę o przekazaniu na rzecz Skarbu Państwa działki, która ma zostać przeznaczona pod rządowe mieszkania, to jednak w gronie wymienionych miast Kiec brakuje. Mieszkańcy pytają dlaczego. Władze miasta i radni uspokajają.
Pierwsze listy intencyjne, dotyczące budowy mieszkań w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” zostały podpisane. W pierwszym etapie powstanie ponad 6 tysięcy lokali w 17 miastach. Na liście nie ma jednak Kielc. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kieleccy radni już dawno podjęli uchwałę o przekazaniu na rzecz Skarbu Państwa działki, która ma zostać przeznaczona pod rządowe mieszkania. – Rzeczywiście jakiś temu, jako Rada Miasta Kielce podjęliśmy decyzję o przekazaniu nieruchomości przy ulicy Lecha. Celem przekazania tej nieruchomości było budowanie mieszkań w ramach rządowego programu „Mieszkanie plus”. Nie zdążyliśmy jednak dopełnić wszystkich formalności. By miasto mogło włączyć się do programu, decyzja ta musiała się uprawomocnić, a to stało się dopiero teraz - powiedział Dariusz Kozak, przewodniczący Rady Miasta Kielce.
To, że Kielce nie znalazły się w pierwszej turze nie oznacza jednak, że rządowych miast tu nie będzie. – Wszystko jest na dobrej drodze. Niebawem dojdzie do podpisania aktu notarialnego i po tym automatycznie, z tego co mi wiadomo, służby wojewody Agaty Wojtyszek wystąpią o kolejne kroki w tej sprawie. Także mieszkańcy mogą być spokojni – zapewnił radny. Mieszkańców uspokaja również zastępca prezydenta Kielc Czesław Gruszewski. – Jeżeli jest konieczność podpisania listu intencyjnego z naszym miastem, to do tego na pewno dojdzie. Jesteśmy do tego przygotowani – powiedział.
Z programu „Mieszkanie plus” będą mogły skorzystać osoby, które nigdy wcześniej nie były właścicielami mieszkania. Będą one mogły wynająć lokal, zbudowany z pieniędzy budżetu państwa.
Tak jak informuje strona prezesa rady ministrów w pilotażu znalazły się cztery miasta województwa śląskiego, po dwa z małopolskiego, mazowieckiego i pomorskiego, po jednym z lubelskiego i dolnośląskiego:
· Katowice (woj. śląskie),
· Tychy (woj. śląskie),
· Trzebinia (woj. małopolskie),
· Skawina (woj. małopolskie),
· Gliwice (woj. śląskie),
· Wałbrzych (woj. dolnośląskie),
· Chorzów (woj. śląskie),
· Poznań (woj. wielkopolskie),
· Kobyłka (woj. mazowieckie),
· Nowa Dęba (woj. podkarpackie),
· Stalowa Wola (woj. podkarpackie),
· Radom (woj. mazowieckie)
W pilotażu brakuje województw: opolskiego, łódzkiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko- pomorskiego oraz świętokrzyskiego.