MIASTO
Na Rynku w Kielcach był Grób Nieznanego Żołnierza. Drugi w Polsce
Dokładnie 96 lat temu na Rynku w Kielcach powstał symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza. Co ciekawe, było to drugie takie miejsce w Polsce.
Idea tego typu upamiętnień była niezwykle popularna w czasach po pierwszej wojnie światowej. Chciano w ten sposób uhonorować setki tysięcy ofiar największego wówczas konfliktu w dziejach. Pierwszy grób nieznanego żołnierza powstał w Paryżu, zaraz potem w Londynie.
W Polsce specjalna płyta upamiętniająca poległych, anonimowych żołnierzy stanęła po raz pierwszy w Łodzi.
– Druga taka inicjatywa pojawiła się w Kielcach. Co ciekawe, ten najbardziej znany Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie był dopiero trzeci – tłumaczy Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc.
W stolicy regionu płyta na Rynku została zamontowana w Wielkanoc, 12 kwietnia 1925 roku. Postawił ją w tajemnicy Związek Legionistów Polskich. Widniał na niej napis: „Nieznanemu Żołnierzowi” z datą wydarzenia.
– Chciano w ten sposób upamiętnić legionistów. Wmurowana była w miejscu, gdzie dziś są zrobione ławki przed wejściem do Urzędu Miasta. Czy były tam prochy lub ziemia z miejsc walk legionowych? Trudno powiedzieć – dodaje Myśliński.
W listopadzie 1934 roku płyta została przeniesiona na Cmentarz Wojsk Polskich 1863-1921 i ustawiona przed pomnikiem Bohaterom walk o niepodległość Polski. Oglądać ją możemy do dziś. Na Rynku odsłonięto nową tablicę, którą zniszczyli Niemcy we wrześniu 1939 roku.