Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

MZB wytypował kolejne rodziny do programu „Mieszkanie za remont”

wtorek, 18 maja 2021 18:37 / Autor: Weronika Karyś
MZB wytypował kolejne rodziny do programu „Mieszkanie za remont”
Źródło: UM Kielce
MZB wytypował kolejne rodziny do programu „Mieszkanie za remont”
Źródło: UM Kielce
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Ci kielczanie od dawna marzyli o zmianie miejsca do życia. Dzięki programowi „Mieszkanie za remont” wprowadzą się do nowego lokum o wiele szybciej niż przypuszczali. Warunek jest jeden – muszą odnowić pomieszczenia na własny rachunek.

Inicjatywa skierowana jest do osób oczekujących na liście o przyznanie mieszkania komunalnego. – To podstawowy warunek uczestnictwa w programie. Drugim znaczącym kryterium jest dochodowość. Musi się ona mieścić w określonym przedziale. Dla rodzin wieloosobowych powinno to być od 1200 do 1800 złotych na jednego członka rodziny, z kolei dla samotnie prowadzących gospodarstwa domowe: 1800 do 3000 złotych – informuje Krzysztof Miernik, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach.

W ramach drugiej edycji programu „Mieszkanie za remont” MZB wyznaczył w sumie dziesięć lokali, w których już za kilka miesięcy zamieszkają nowi lokatorzy.

- Potencjalni najemcy mogli obejrzeć każde z tych mieszkań. Finalnie zgłosiło się do mnie 56 rodzin, niektóre z nich były zainteresowane więcej niż jednym lokalem. Umowy podpisaliśmy z dziesięcioma osobami, które już rozpoczęły remonty. Termin zakończenia wykonywanych przez nich prac został wyznaczony na 31 października. Oczywiście, choć odnawiają mieszkania na własny koszt, nie robią tego za darmo. Jest dla nich przewidziany specjalny bonus w postaci ulgi w opłatach czynszowych sięgającej nawet 60 miesięcy – tłumaczy Miernik.

Realizację wspomnianych umów remontowych kontrolują pracownicy MZB, którzy na końcu dokonują również kwalifikacji poniesionych przez uczestników programu kosztów. To właśnie ich wysokość ma bezpośredni wpływ na czas ulgi.

- Uznajemy przede wszystkim to co trwale podnosi wartość lokalu, czyli zostaje w nim na zawsze, a zatem nie uznajemy wydatków związanych z zakupem żarówki, opraw oświetleniowych, wiaderek do remontów i tak dalej.

Z wspomnianych bonusów już cieszą się uczestnicy poprzedniej edycji programu. - W dwóch przypadkach dopełniono wszystkich formalności. Jedna rodzina otrzymała 48 miesięcy ulgi w opłacaniu czynszu, z kolei druga: 36 miesięcy. Wciąż trwa weryfikacja prac i dokumentów dotyczących pozostałych siedmiu lokali – dodaje dyrektor MZB.

Jak przyznaje Krzysztof Miernik, niewykluczone, że jeszcze w tym roku rozpocznie się kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO