Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Moja Niepodległa - IPN na 100 rocznicę Odzyskania Niepodległosci

poniedziałek, 22 października 2018 12:14 / Autor: Magdalena Nowak
Moja Niepodległa - IPN na 100 rocznicę Odzyskania Niepodległosci
Moja Niepodległa - IPN na 100 rocznicę Odzyskania Niepodległosci
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Wystawy, konferencje naukowe, konkursy oraz liczne spotkania to inicjatywy jakie Delegatura IPN w Kielcach przygotowała z związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.

-Gdyby Polacy nie utrzymali swojej tożsamości to nie udałoby się odzyskali niepodległości. Tożsamość była elementem, który spajał duchowo podzielony naród, z drugiej strony stawał się inspiracją do powstań, konspiracji, a później do włączenia się czynnie w walkę - mówiła Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach Dorota Koczwańska-Kalita.

Pierwszym wydarzeniem, które upamiętni 100. rocznicę odzyskania niepodległości będzie wystawa "Ziemia Świętokrzyska: Droga do Niepodległości 1914-1918, która zostanie otwarta 7 listopada. Ekspozycja powstała w dużej mierze na podstawie niepublikowanych dotychczas materiałów ikonograficznych, pochodzących z muzeów, archiwów polskich i zagranicznych oraz zbiorów prywatnych.

Druga planowana inicjatywa to konferencja naukowa, którą IPN organizuje razem z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, która  odbędzie się 8-9 listopada. Wykład inauguracyjny poprowadzi prof. Andrzej Nowak "Czy polskość to nienormalność? Pytania o specyfikę historii Polski w długim wieku XIX". -Konferencja jest próbom popatrzenia na to  jak Polska dochodziła do niepodległości. To również pokazanie jaką politykę prowadziły państwa zaborcze oraz jak wyglądało życie i postawa wobec problemów polskości w zaborach - podkreśla Naczelnik Delegatury IPN.

Delegatura IPN w Kielcach organizuje również konkursy, skierowany zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych. Jeden z nich nosi nazwę "Święto Narodu po długiej nocy cierpień. Pierwsze wybory parlamentarne w niepodległej Polsce". Uczestnicy będą musieli wykonać pracę w jednej z trzech form -plastycznej (klasy IV-VI szkół podstawowych, filmowej lub pisemnej - klasy VII-VIII szkół podstawowych, klasa III gimnazjum oraz szkoły ponadpodstawowe. Oceniania będzie kreatywność, zgodność faktów historycznych oraz praca z materiałami. 

Kolejny konkurs nosi hasło "Niepodległa w obiektywie". Uczestnicy muszą wykonać fotografię związaną z czynem niepodległościowym, a najlepsze zdjęcie zostanie wyłonione w głosowaniu internetowym.

Delegatura IPN przygotowała również kolejną edycję projektu "Zapal Znicz Pamięci", którego celem jest opieka nad miejscami pamięci narodowej. -Miejsc objętych opieką jest 149. W tym roku nasze działania zwrócone są w kierunku osób, które nie wahały się w okresie Wielkiej Wojny zaryzykować życia i stanąć w pierwszym szeregu bojowników i sprawę narodową. To jest też pewna forma zinwentaryzowania tego jakie miejsca historyczne znajdują się  w województwie świętokrzyskim. Osoby, które opiekują się grobami wysyłają nam zdjęcia, a my te miejsca zamieszczamy arhiwzujemy- podkreśliła dr Koczwańska-Kalita.

W Przystanku Historia odbędą się również liczne warsztaty edukacyjne "Moja Niepodległa!", celem zajęć jest przedstawienie zmagań o niepodległość Polski, walk o granice państwa polskiego oraz kształtowania się struktur Rzeczpospolitej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO