Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Moc projektów w Kieleckim Budżecie Obywatelskim

środa, 29 września 2021 11:09 / Autor: Michał Łosiak
Moc projektów w Kieleckim Budżecie Obywatelskim
Moc projektów w Kieleckim Budżecie Obywatelskim
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Panteon bohaterów, port wodny, czy zawody e-sportowe – to tylko niektóre z wielu ciekawych projektów jakie znajdziemy w tegorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Jest w czym wybierać.

Przypomnijmy, że trwa głosowanie na propozycje jakie znajdziemy na stronie IDEA KIELCE. Wybraliśmy kilka ciekawych projektów.

Panteon bohaterów regionu na Zamkowej

Popiersia wybitnych postaci regionu świętokrzyskiego wykonane z brązu miałyby stanąć na siedmiu betonowych postumentach wzdłuż elewacji muru Wzgórza Zamkowego, co trzy metry.  Postument miałby wysokość półtora metra, zaś samo popiersie – 60 centymetrów.

– Przy wejściu do dawnego więzienia Urzędu Bezpieczeństwa chciałbym ustawić rzeźbę generała Antoniego Hedy „Szarego”, który je rozbił. Przed dużym wejściem na Wzgórze Zamkowe stanęłoby popiersie majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Obok niego byłby „Ponury”, potem „Nurt”, „Barabasz”, „Jędruś” i „Wilk”. Dalej byłaby możliwość dostawiania innych rzeźb – tłumaczy Jerzy Zawadzki, pomysłodawca projektu.

Międzynarodowa Akademia Muzyki Dawnej

Międzynarodowa Akademia Muzyki Dawnej to trwające przez tydzień w miesiącu czerwcu 2022 roku kursy mistrzowskie dla młodych muzyków, studentów, uczniów szkoły muzycznej z Kielc ale także z Polski i z Europy. Wyjątkowa atmosfera kompleksu architektonicznego Karczówki, gdzie będzie odbywała się Akademia, stanowi idealne środowisko dla uprawiania oraz promowania muzyki dawnej, a co za tym idzie - kulturowo - turystycznego promowania naszego miasta. Projektodawcy mają nadzieję, że Akademia Muzyki Dawnej wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych Kielc, stając się imprezą cykliczną, promując w ten sposób piękno architektury naszego miasta, nie tylko Karczówki, ale także Wzgórza Zamkowego i innych zabytków Kielc. Akademia jest wspaniałą okazją dla młodych kieleckich muzyków do kontaktu z najwyższej klasy pedagogami, zaczerpnięcia z ich bogatego doświadczenia i nabycia nowych umiejętności interpretatorskich i technicznych, stworzy przestrzeni spotkań dla muzyków kieleckich i artystów z Polski i Europy. Kielecka publiczność będzie miała możliwość obcowania z najznakomitszymi wykonaniami muzyki dawnej, dzięki koncertom wykonywanym przez uczestników Akademii. Uczestnicy Akademii korzystają z zajęć nieodpłatnie, na koncerty dla mieszkańców wstęp będzie wolny. Wydarzenie odbywać się będzie w ramach Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej.

Kielce w Miniaturach – Przywracamy Zapomniane Obiekty

To projekt zakładający powstanie w przestrzeni miejskiej makiet wykonanych z odlewu brązu, prezentujących nieistniejący już obiekt, który zapisał się w historii miasta. Miniaturka stałaby w miejscu powstania oryginału.

– Chcielibyśmy upamiętnić ciekawe i atrakcyjne budynki i budowle w Kielcach, które już nie istnieją. Chodzi chociażby o cerkiew stojącą niedaleko katedry i rozebraną. Mówimy również o wielu innych obiektach. To byłoby ciekawe rozwiązanie, podnoszące atrakcyjność turystyczną miasta – tłumaczy Dariusz Kisiel, kielecki radny, który zaangażował się w projekt razem ze Stowarzyszeniem Sztuka Bohema.

Przy miniaturze ma zostać ustawiona tablica informacyjna z kodem QR, dzięki którym otrzymamy więcej informacji o danym obiekcie.

– Jeżeli projekt się spodoba, to w następnych latach chcielibyśmy zgłaszać kolejne budynki. Mówimy tutaj o Bramie Krakowskiej, kościele św. Leonarda i Gmachu Leonarda. Byłoby pięknie, gdybyśmy mogli w ten sposób upamiętnić wielki dorobek naszego miasta – dodaje Dariusz Kisiel.

Port wodny Kielce

Projekt wychodzi naprzeciw wszystkim fanom wypoczynku nad wodą oferując możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego. Inicjatywa to m.in. rejsy po Zalewie dla całych rodzin. Do dyspozycji chętnych będą bezpłatne żaglówki ze sternikami, rowery wodne, kajaki i motorówki. Odbędą się warsztaty i pokazy ratownictwa wodnego z wykorzystaniem sprzętu ratującego życie. W trakcie trzech festynów nad Zalewem odbędą się koncerty zespołów muzycznych oraz zabawy prowadzone przez didżejów. Koncerty będą połączone z zabawą taneczną i różnymi konkursami (np. "jaka to melodia?"). Przeprowadzone zostaną konkursy wiedzy historycznej na temat Szydłówka i Kielc. Będą zagadki z narodami dla dzieci i dorosłych.  Zorganizowane zostaną zabawy i konkursy zręcznościowe dla dzieci, w tym: konkurs modeli „żaglowców z byle czego", konkurs modeli samolotów, olimpiada sportów plażowych: skakanka, żonglowanie piłką, rodzinne wyścigi rowerów wodnych i kajaków.

Kino letnie

Projekt zakłada ożywienie ulicy Sienkiewicza oraz centrum miasta poprzez organizację minimum 12 bezpłatnych seansów Kina Letniego w centrum, połączonych z co najmniej 3 godzinną zabawą integracyjną dla mieszkańców przed seansem, z pokazami, animacjami dla dzieci, malowaniem buziek i innymi atrakcjami dla najmłodszych, mającymi przyciągnąć jak najwięcej mieszkańców i potencjalnych klientów do centrum, co w efekcie ma wesprzeć rozwój firm z tego obszaru, wzmocnić lokalne więzi i przyczynić się do rozwoju tej części miasta.

Trzydniowy turniej e-sportowy w Poczytalni na dworcu

Organizacja trzydniowego turnieju e-sportowego ma na celu wyjście naprzeciw oczekiwaniom coraz większego środowiska pasjonatów gier komputerowych i konsolowych. Dzięki temu przedsięwzięciu mieszkańcy Kielc w różnym wieku będą mieli okazję wziąć udział w integracji tego środowiska i aktywnym spędzeniu czasu w roli uczestnika lub obserwatora.

Dziecięce miasteczko ruchu

Projekt obejmuje budowę miasteczka ruchu drogowego dla dzieci przy Szkole Podstawowej nr 31. Dostrzegając potrzebę rozwoju infrastruktury dla aktualnych i przyszłych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza rowerzystów proponujemy stworzenie terenu miniaturowego układu drogowego (jezdnie, skrzyżowania, przejścia pieszych), wyposażonego w oznakowanie drogowe pionowe i poziome. Budowa miasteczka ruchu drogowego daje duże możliwości właściwej edukacji w zakresie korzystania z dróg, a co za tym idzie zwiększenia ich bezpieczeństwa. Młodsze dzieci, nawet te z przedszkoli, mogą w „Miasteczku ruchu drogowego” uczyć się poruszania po drogach w charakterze pieszych, np. prawidłowego przekraczania jezdni. Wszyscy powinni znać przepisy ruchu drogowego i przestrzegać ich.

Mural upamiętniający obrońców Kielc 1939

Pomysł realizacji projektu wynika z potrzeby upamiętnienia wydarzenia nieznanego w świadomości mieszkańców miasta i konkretnych osób oraz społeczności lokalnej, która w obliczu zagrożenia zjednoczyła się dając dowód poświęcenia i szacunku dla wartości uniwersalnych. Mural będzie dostępny dla większości mieszkańców oraz przyjezdnych, ze względu na usytuowanie w jednym z najbardziej ruchliwych węzłów komunikacyjnych miasta. Mural miałby powstać  na wiadukcie przy skrzyżowaniu Żytniej, Żelaznej, Grunwaldzkiej i Armii Krajowej.

Zaczytany szlak

Projekt zakłada ustawienie w centrum Kielc czterech przenośnych ławek w kształcie otwartej książki. Zaczytane ławki to artystyczne meble miejskie, które mogą funkcjonować jako pojedyncze eksponaty w celu urozmaicenia otaczającej nas przestrzeni. Bryły w kształcie otwartych książek zdobią otoczenie, stanowią swoistego rodzaju „dzieła sztuki”, ale także nawiązują do nowoczesności, oferując bezpłatny dostęp do audiobooków. Nietuzinkowy projekt przyciąga wzrok przechodniów, skłaniając do zatrzymania się na chwilę i być może podjęcia refleksji. Artystyczne rzeźby to jednocześnie przedmioty użytkowe – mieszkańcy śmiało mogą z nich korzystać podczas odpoczynku. Głównym celem projektu jest promocja czytelnictwa wśród kielczan, na wspomnianych ławkach można nie tylko usiąść i poczytać, ale także bezpłatnie pobrać utwory literackie za pomocą kodów QR, umieszczonych na tabliczkach, opisujących poszczególne ławki.

Gala MMA

Projekt zakłada organizacje dla mieszkańców Kielc wydarzenia w postaci gali sportów walki MMA. „W każdym mieście raz na jakiś czas odbywają się takie imprezy i cieszą się one dużym zainteresowaniem. Chciałbym, aby w Kielcach również była możliwość promowania tego typu wydarzenia. Gala w której zawodnicy będą mogli walczyć w profesjonalnej klatce przy dobrej oprawie świetlno-dzwiękowej poprowadzonej przez doświadczonego konferansjera z zapleczem sędziowskim oraz medycznym. Planowany termin gali to marzec-listopad 2022 w zależności od sytuacji związanej z panującymi obostrzeniami przy organizacji imprez w obiektach zamkniętych. Podczas tego wydarzenia organizowane są również pokazy artystyczne w przerwie między walkami” – napisał pomysłodawca.

…………………………………………………..

Na projekty możemy głosować do 11 października.

Jesteś autorem ciekawego projektu zgłoszonego do Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego? Napisz do nas!

Tag: kielce
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO