MIASTO
MNKi opowie historię pieniądza na polskiej ziemi
Kieleckie Muzeum Narodowe przygotowuje nową wystawę stałą. „Gabinet Numizmatyczny” prezentować będzie monety i banknoty, których używano w regionie świętokrzyskim. Podkreślone zostaną zabytki, które znalezione zostały na terenie naszego województwa. Nie zabraknie skarbów pamiętających czasy starożytne czy średniowieczne.
„Gabinet Numizmatyczny” to ekspozycja, oparta na zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach, prezentować będzie monety i banknoty w ich obiegu, zwłaszcza na terenie historycznej, północnej Małopolski. Instytucji przez dziesiątki lat udało się zdobyć ponad 40 tysięcy obiektów numizmatycznych. – Na wystawie pokażemy znaczną część naszych eksponatów. To najbardziej reprezentatywny fragment zbioru, który pozwoli nam opowiedzieć historię pieniądza - mówi Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.
Szczególnie zaakcentowane zostaną skarby znalezione w regionie świętokrzyskim – starożytne, średniowieczne i nowożytne. Stanowią one łącznie ponad 22 tysiące obiektów, które staną się punktem wyjścia dla opowieści o historii pieniądza na naszych ziemiach. W „Gabinecie Numizmatycznym” zaprezentowane zostaną również poszczególne środki płatnicze z czasów dynastii Piastów i Jagiellonów. Wyróżnione zostaną monety z epoki Wazów, związanej czasowo z Pałacem Biskupów Krakowskich.- Warto wspomnieć, że wśród najcenniejszych rzeczy, które wystawimy znalazł się skarb z Połańca, wyjątkowy na skalę europejską. To denary rzymskie z czasów republiki. To blisko 150 obiektów. Nigdzie indziej nie znaleziono tak pokaźnego zbioru z tamtych czasów - mówi Paweł Grzesik, kurator wystawy.
Wystawie towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz konkurs plastyczny. Uczestnicy zajęć przejdą badanie wiedzy o pieniądzu. Jak mówi Izabela Wójcik z działu edukacji MNKi, pracownicy będą się starali poprawić stan wiedzy o 25% u 80% uczestników warsztatów.
Wernisaż wystawy stałej w Muzeum Narodowym w Kielcach odbędzie się w czwartek 19 listopada o godzinie 18. Szczegóły konkursu plastycznego i warsztatów dostępne są na stronie internetowej MNKi.
Projekt realizowany jest wraz z Narodowym Bankiem Polskim jako część akcji edukacyjnej instytucji.