MIASTO
Młodzi z rady mają pierwsze sukcesy
Jak działa kielecka Młodzieżowa Rada Miasta, organ samorządowy, tworzony przez grupę uczniów gimnazjów, lub szkół ponadgimnazjalnych? Sprawdziliśmy co od października ubiegłego roku, czyli momentu powstania, udało jej się zrobić.
- Naszym najważniejszym zadaniem było usprawnienie współpracy z Urzędem Miasta – mówi Julia Dziuba, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta. – Chodziło o zmianę statutu. Prace nad nim są już prawie skończone, dzisiaj mamy nieformalne spotkanie, na którym na pewno zatwierdzimy jakiś plan. Przy ustalaniu spraw technicznych współpracowaliśmy z zastępcą prezydenta, panem Marcinem Różyckim. Organizowaliśmy debatę kandydatów do Europarlamentu, w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży. Braliśmy udział w Europejskim Kongresie Młodzieżowych Rad, a także mieliśmy konkurs na logo MRM – dodaje Julia Dziuba.
W ramach Młodzieżowej Rady Miasta wybieramy 15 radnych, każdy musi być z innej szkoły – informuje Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Wenty. – Ważne jest to, że wydłużyliśmy kadencję młodych radnych z roku, do dwóch lat. Powołaliśmy opiekuna rady, którym została Martyna Obarska. Dużo pracy zajęło ustalenie porządku spisywania protokołów, to są techniczne sprawy, ale niezbędne do funkcjonowania zespołu. Młodzieżowa Rada Miasta odpowiada także na zapytania w ramach dostępu do informacji publicznej. Pochłania to dużo czasu – stwierdza rzecznik Porębski.
Dodajmy, że uchwała dotycząca zmian w statucie Młodzieżowej Rady Miasta została przyjęta 18 lipca, podczas sesji Rady Miasta. Zmieniono wtedy kilka zapisów, miedzy innymi usunięto górną granicę wieku 18 lat i ustalono kadencję MRM na dwa lata. Nowe zasady będą obowiązywać od następnej kadencji.