MIASTO
Minister Anna Zalewska o edukacji dla zdrowia w Kielcach
Ciężkie tornistry, duża liczba zwolnień lekarskich, czy szkoły bez stołówek - to główne problemy, na które zwróciła uwagę minister edukacji Anna Zalewska podczas konferencji "Edukacja dla zdrowia", która odbyła się w Kielcach.
Podczas spotkania w Kielcach, szefowa resortu edukacji mówiła o zmianach, jakie należy wprowadzić, by rozwiązać powyższe problemy. Zwracała uwagę także na to, że nie wystarczy tylko utworzyć przepisy, ale przede wszystkim trzeba nauczyć się ich stosowania. Pomóc mają w tym organizowane przez MEN spotkania z rodzicami, nauczycielami, czy dyrektorami szkół. W tym celu też, już w styczniu, Ministerstwo Edukacji nawiązało współpracę z Głównym Inspektorem Sanitarnym. - Sanepid jest bardzo ważny, choć w szkołach podchodzicie Państwo do niego z dystansem, a niekiedy i strachem. My chcemy to zmienić. Chcemy, abyście Państwo zaprzyjaźnili i aby przedstawiciele tej instytucji służyli Wam pomocą. Chcemy nauczyć Was i rodziców stosowania rozporządzenia o warunkach pracy, edukacji i higienie w szkołach, między innymi tego słynnego rozporządzenia dotyczącego ciężkich tornistrów - mówiła do nauczycieli i dyrektorów szkół minister Anna Zalewska.
- Jest jednoznacznie zapisane w rozporządzeniu, że nie ma takiej możliwości, żeby dziecko nosiło ciężki tornister. Dziewięćdziesiąt procent samorządów wyposażyło szkoły w szafki. Tam z kolei, gdzie tych szafek nie ma, to tak należy zorganizować zajęcia, aby dzieci i w takich placówkach mogły zostawiać książki. Bo to nie jest problem kupowania podwójnych podręczników, lecz problem organizacji zajęć - powiedziała minister.
Szefowa resortu zdrowia zwróciła uwagę także na problem zwolnień lekarskich, z których dzieci tak chętnie korzystają. Problem ten widzi także Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. - Prowadziliśmy badania w ubiegłych latach i rzeczywiście okazuje się, że jest to duży problem, bo tych zwolnień jest wiele. Dlatego też, powstało wiele kampanii, żeby uświadomić rodziców, żeby zwracali uwagę na to, czy rzeczywiście ich dziecko nie może ćwiczyć na wf-ie. Często uczniowie po prostu wymuszają zwolnienia. Tymczasem nie służy to ich zdrowiu. Ilość zwolnień z zajęć fizycznych idzie bowiem w parze z ilością skolioz. Dzieci wolą spędzać czas przed komputerami zamiast ćwiczyć. Należy to zmienić - podkreślił wicekurator świętokrzyski Tomasz Pleban.
Te oraz inne tematy związane ze zdrowiem uczniów będą poruszane na kolejnych spotkaniach. Warto podkreślić, żw w ramach współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego zostanie zorganizowanych 12 konferencji regionalnych poświęconych tematyce zdrowotnej w szkołach. Do udziału konferencjach zostali zaproszeni kuratorzy oświaty, wojewodowie, przedstawiciele wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, przedstawiciele szkolnych rad rodziców. Konferencja w Kielcach zainaugurowała cykl spotkań.
Potrzebę takich spotkań i edukacji w zakresie przede wszystkim profilaktyki zdrowotnej zauważa także Ministerstwo Zdrowia. - To jest bardzo ważne, aby uczyć dzieci i młodzież już od najmłodszych lat wyczulenia na problemy zdrowotne. Bo taka wiedza skutkuje tym, że mamy potem mniej chorób, które musimy leczyć w sposób naprawczy. Medycyna profilaktyczna to jest kolejny element, z którym my- w ministerstwie zdrowia, musimy się w sposób skuteczny zmierzyć i wierzę, że tego typu konferencje przyniosą spodziewane efekty w postaci tego wyczulenia na zdrowie i zmiany - powiedział Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia.