Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Milionowe inwestycje na Kadzielni, Wietrzni i w Ogrodzie Botanicznym

środa, 14 marca 2018 14:22 / Autor: Piotr Natkaniec
Milionowe inwestycje na Kadzielni, Wietrzni i w Ogrodzie Botanicznym
Milionowe inwestycje na Kadzielni, Wietrzni i w Ogrodzie Botanicznym
Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Ponad 23 miliony złotych będzie kosztowała nowa infrastruktura turystyczna na Kadzielni i Wietrzni oraz budowa oczek wodnych w Ogrodzie Botanicznym. Dziś w kieleckim Geoparku podpisano umowę na dofinansowanie prac.

Na Kadzielni powstanie nowa ścieżka edukacyjna, która połączy wschodnią część wyrobiska z częścią zachodnią od strony Pakosza. Powstaną też mini wodospady. - Zaczynamy od zabezpieczenia skały. Później możemy przystąpić do budowy ciągu pieszo-rowerowego, który będzie prowadził od jaskiń wzdłuż Amfiteatru. Drugie zadanie to budowa trasy w pobliżu jeziorka szmaragdowego. Chcemy wykorzystać znajdującą się tam wodę podając ją do góry i spuszczając w dół. Będzie to coś w rodzaju wodospadów -mówi Elżbieta Czajkowska, dyrektor Geoparku.

Najwięcej pieniędzy, bo ponad 9 milionów złotych zostanie przeznaczone na inwestycje w Ogrodzie Botanicznym. - Prace będą związane z udostępnieniem pustek podziemnych o nie do końca rozpoznanym charakterze. Być może są to jaskinie, które uda się oddać do użytku zwiedzającym. Druga część to budowa oczek wodnych. Trzy zbiorniki o łącznej powierzchni sześciu tysięcy metrów kwadratowych będą ze sobą połączone. Planujemy też budowę wodospadu, który będzie spływał z Alpinarium Pieniny - wyjaśnia Katarzyna Socha, kierownik Ogrodu Botanicznego.

Do tego zostanie wykonana infrastruktura towarzysząca, czyli ścieżki, przejścia, mała architektura, oświetlenie i  instalacje wodociągowe oraz kanalizacyjne.

Sporo zmian czeka też rezerwat na Wietrzni, gdzie oprócz nowej ścieżki edukacyjnej powstanie "Geologiczny Ogród Doświadczeń" - Scenografia będzie wprowadzać widza w niekonwencjonalny sposób w opowieść o tym, co kiedyś było w regionie świętokrzyskim. Chcemy zaintrygować i wzbudzić emocję w zwiedzających. A dopiero potem przekazać mu dawkę wiedzy - tłumaczy Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji.

Inwestycje mają być gotowe do końca 2018 roku. 85% kosztów inwestycji będzie pokryta z funduszy unijnych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO