Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Miejski Zarząd Dróg likwiduje bariery. Poprawia się sytuacja niepełnosprawnych

czwartek, 05 listopada 2020 16:32 / Autor: Beata Kwieczko
Miejski Zarząd Dróg likwiduje bariery. Poprawia się sytuacja niepełnosprawnych
Fot. MZD
Miejski Zarząd Dróg likwiduje bariery. Poprawia się sytuacja niepełnosprawnych
Fot. MZD
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Przebudowa chodników i wiat przystankowych, budowa przejść dla pieszych z płytkami ostrzegawczymi oraz obniżanie krawężników to udogodnienia, które mają poprawić funkcjonowanie niepełnosprawnych w naszym mieście. Na likwidację barier postawił w tym roku Miejski Zarząd Dróg w Kielcach.

Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, mówi, że działania skupiały się na kilku obszarach. – Polegały one m.in. na przebudowie chodników przy przejściach dla pieszych lub skrzyżowaniach i wyposażenie ich w tzw. płytki guzkowate, czyli ostrzegawcze. Takie prace były przeprowadzane na kilkunastu ulicach, m.in. Karczówkowskiej, Wspólnej, Zapolskiej, Karskiego, Solnej, Warszawskiej i Równej – wylicza Jarosław Skrzydło.

Oprócz tego były budowane lub przebudowywane perony przystankowe, które również zostały wyposażone w takie płytki. Powstały one m.in. na ulicy Poleskiej, alei IX Wieków, ulicy Żeromskiego, Zagórskiej oraz Popiełuszki.

– Budowaliśmy również przejścia dla pieszych wyposażone w taki system na alei Legionów i ulicy Wesołej. W tej chwili w budowie jest przejście u zbiegu ulic Żeromskiego i Wróblewskiego oraz na ulicy Dygasińskiego. Zlecono także budowę takiego przejścia na ulicy Marszałkowskiej – informuje rzecznik MZD.

Ale to nie wszystko. Aby ułatwić funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami, schody na ulicy Karczówkowskiej zostały wyposażone w barierki, a przy przejściach dla pieszych np. na ulicy Tarnowskiej obniżone zostały krawężniki. Poza tym m.in. na ulicy Wojewódzkiej powstały nowe miejsca dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Montowane są także sygnały dźwiękowe przy przejściach dla pieszych.

Miejski Zarząd Dróg cały czas zbiera informacje, co jeszcze jest do zmiany. Współpracuje także w tym zakresie ze spółdzielniami mieszkaniowymi.

– Zwracamy również uwagę na to, żeby we wszystkich inwestycjach drogowych, które są w fazie projektowania, a jest ich co najmniej kilkanaście, uwzględnione zostały zapisy przyjęte przez Miasto Kielce w zakresie udogodnień dla osób niepełnosprawnych – mówi Jarosław Skrzydło.

Najpilniejsze potrzeby można zgłaszać do Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

Z realizacji takich projektów jest zadowolony Andrzej Janowski, przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Kielcach, który na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim. – Wszystkie udogodnienia, które udało się doprowadzić do końca ułatwią poruszanie się i funkcjonowanie w mieście osobom z niepełnosprawnościmi. Wiadomo, że jest jeszcze dużo do zrobienia, ale będziemy to sukcesywnie realizować. To ułatwia także naszą aktywność zawodową, kulturalna, społeczną i sportową – stwierdza Andrzej Janowski.

Podobne zdanie wyraża Piotr Franiek z Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Świętokrzyskiego. – Guzki na chodnikach pozwalają mi zorientować się, gdzie dokładnie jest przejście dla pieszych, a sygnalizatory informują mnie, kiedy przejść na drugą stronę. Dlatego takie udogodnienia są bardzo potrzebne – dodaje.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO