MIASTO
Miasto wprowadza Program dla seniorów. Będą mieli łatwiej
Ulgowe przejazdy, więcej domów seniora oraz mieszkań chronionych czy zniżki na wydarzenia kulturalne - to tylko część zapisów Kieleckiego Programu Senioralnego na lata 2018-2020, który w czwartek przyjęli kieleccy radni.
Dokument dotyczy blisko 50 tysięcy mieszkańców Kielc. Ma on przede wszystkim ułatwić życie osobom po 60. roku życia. Zakłada m.in. budowę dwóch nowych Domów Seniora, zwiększenie liczby mieszkań chronionych ze 150 do około 200, ale również wiele ulg dla starszej części kielczan. Miasto proponuje 70% zniżki na imprezy organizowane przez podległe im instytucje oraz baseny zarządzane Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zmieniły się także zasady ulg przy kupnie biletów komunikacji miejskiej. Od 60. roku życia należy się 50% zniżka, natomiast wciąż od 70. roku życia przejazdy są bezpłatne. - To tylko część ulg wynikających z Karty Seniora, którą wprowadzamy do naszego miasta. Druga część zakłada współpracę z przedsiębiorcami, którzy mogą przystąpić do naszego programu. Stając się partnerami mogą oferować seniorom różne zniżki. W tej chwili mamy ponad dwadzieścia deklaracji od przedsiębiorców, którzy chcą się włączyć w Kartę Seniora - mówi Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Kielecki Program Senioralny był wcześniej konsultowany z radą seniorów oraz z członkami uniwersytetu trzeciego wieku. W konsultacjach wzięło udział blisko 500 osób. - Cieszymy się, że takie działania zostały podjęte. Mamy sporo pomysłów jak udoskonalić Program. Można na przykład wydłużyć zielone światła dla pieszych na dużych skrzyżowaniach a w niedzielę na kierunkach prowadzących do kościołów - przyznał przewodniczący rady seniorów, Andrzej Ordyński.