MIASTO
Marszałek uczcił pamięć ofiar zbrodni katyńskiej
Marszałek Andrzej Bętkowski uczcił pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Dziś (w piątek) złożył kwiaty przy pomniku Kamienny Krąg Pamięci. Miały się tam odbyć uroczystości rocznicowe, ale zostały odwołane ze względu na pandemię koronawirusa.
W tym roku obchodzimy 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. Dzień Pamięci Ofiar Katynia został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji z początku marca 1940 roku. Święto przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskiej inteligencji, czyli 13 kwietnia 1943 roku.
Symboliczna uroczystość z udziałem marszałka Bętkowskiego odbyła się w ramach planowanych na 18 kwietnia przez Delegaturę IPN w Kielcach i Stowarzyszenie "Kielecka Rodzina Katyńska" obchodów 80. rocznicy zbrodni w Katyniu.
Pomnik Kamienny Krąg Pamięci powstał w 2013 roku i jest poświęcony wszystkim zamordowanym na rozkaz Stalina z 5 marca 1940 roku. Zbrodni dokonano między innymi w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni, Kuropatach i innych nieznanych miejscach.
Kompozycja powstała staraniem Stowarzyszenia "Kielecka Rodzina Katyńska" i została uroczyście odsłonięta 11 kwietnia 2014 roku. Kamienny Krąg tworzy zespół dwunastu surowych łomów kamiennych z rodzimego wapienia. Na dwóch wyryto napisy: "Kamienie wołać będą" oraz w centrum kręgu: "… Bo nie można zakopać pamięci w dołach…".
W centrum lapidarium umieszczono rzeźbę "Sen" autorstwa prof. Gustawa Zemły. Pierwotnie rzeźba miała być umieszczona na cmentarzu polskim na Krecie. Po śmierci Andrzeja Przewoźnika, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przedsięwzięcie nie zostało zrealizowane i głowę śpiącej kobiety, ze sznurem na szyi, której z przymkniętych oczu płyną łzy umieszczono w kieleckim Kamienny Krąg Pamięci.
Pomnik zaprojektował prof. Gustaw Zemła, a wykonał artysta rzeźbiarz Paweł Pietrusiński.