MIASTO
[LISTA] Noc Muzeów w Kielcach
W ramach Dni Otwartych Funduszy Unijnych odbędzie się Europejska Noc Muzeów. Z tej okazji, w sobotę 13 maja, kieleckie placówki zapraszają mieszkańców i turystów na wyjątkowe wydarzenia. Sprawdź, co, gdzie i w jakich godzinach.
W większości kieleckich instytucji Noc Muzeów rozpoczyna się o godzinie 19 i trwa do północy. Wstęp jest wolny.
Muzeum Narodowe w Kielcach
Dla zwiedzających będą dostępne zarówno ekspozycje stałe, jak i czasowe.
Muzeum Stefana Żeromskiego
Dla zwiedzających udostępniona zostanie stała ekspozycja koncentrująca się na wczesnym okresie życia Stefana Żeromskiego oraz wystawa czasowa „Wolność to wielka rzecz. Żeromski w Rapperswilu”.
Muzeum Dialogu Kultur
Zwiedzanie wystawy czasowej „Przestrzeń obecności. Odsłona druga” oraz ekspozycji stałych.
Muzeum Historii Kielc
Stała wystawa historyczna „Z dziejów Kielc”, wystawa czasowa „Kielce – Keltz. Historia społeczności żydowskiej” oraz wystawa malarstwa Dominiki Mijas-Musiał „Świętokrzyskie w niecodziennym kolorycie”.
Muzeum Hammonda
W muzeum odbędzie się lekcja historii łącząca muzykę z techniką. To opowieść o życiu Hammonda, jego twórczości i wynalazku, który zmienił światową scenę muzyki rozrywkowej. Podczas Nocy Muzeów w placówce będzie można zobaczyć m.in. 61 modeli organów, 27 modeli zegarów, stolik do brydża i grające schody.
Muzeum Zabawek i Zabawy
Wszystkie wystawy będą dostępne w godzinach 19–23.
W godzinach 19-21 na dziedzińcu będzie występować Studio Pantomimy „Praca w toku” z Kieleckiego Centrum Kultury. Zaplanowano też zabawy w stylu retro.
Galeria Sztuki Współczesnej „Dom Praczki”
O godzinie 16 rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Sprawdzam. Cóż to jest prawda?”. Do dyspozycji zwiedzających będzie również wystawa stała.
Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria
Zbiorowa wystawa czasowa prac członków studenckiego Koła Naukowego Ilustracji FLOW.
Galeria Sztuki „WINDA”
Wystawa czasowa „Dyplom 2023”. W galerii będzie też można zatańczyć milongę. Ok. godziny 21 dla uczestników spotkania wystąpi mistrzowska para Beata Maia Gellert i Łukasz Wiśniewski.
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić m.in. Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej oraz zabytkowych, siedemnasto- i osiemnastowiecznych wnętrz.
Instytut Dizajnu
Wystawy „Eugenia Tynna. Znaki. Wystawa o liternictwie” oraz „Z Kielc do Włocławka – twórczość Jana Sowińskiego”.
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej
Wystawa „40 obrazów na 400-lecie Karczówki ze zbiorów Stanisława i Grażyny Szreków”.
O godzinie 22:00 na dziedzińcu odbędzie się pokaz instalacji multimedialnej „Ślad pamięciowy” prezentującej portrety osób represjonowanych.
Biuro Wystaw Artystycznych
Cztery wystawy: „Przegląd fotografii w technikach dawnych i alternatywnych”; Weronika Teplicka – „Spacer po wstędze Möbiusa”; Katarzyna Łata – „Studium przypadku” oraz Iwona Germanek – „Różowy nie istnieje”.
Centrum Geoedukacji
Wystawa „Morskie opowieści”, wystawa „Chronos” wraz z kinem-kapsułą czasu, gra terenowa „Misja Chronos”, wystawa „Paleo-art. Niezwykłe kręgowce z ery dinozaurów” oraz przestrzeń paleo-plastyczna dla najmłodszych.
Energetyczne Centrum Nauki
Interaktywna wystawa „Energia”. Godziny zwiedzania: 18, 19, 20 i 21.
Dawna kielecka synagoga
Wystawa przedstawiająca rekonstrukcję synagogi razem z modelem i symulacją 3d oraz unikatowy zwój Tory pochodzący z Kielc.