MIASTO
Lekcje przez Skype’a i prace domowe na e-mail. Świętokrzyskie szkoły realizują podstawę programową on-line
W związku z zagrożeniem epidemicznym szkoły są zamknięte. Nie oznacza to jednak, że nie realizują one podstawy programowej. Z informacji przekazanych przez świętokrzyskiego kuratora oświaty wynika, że zdalne nauczanie realizuje co najmniej 75 proc. szkół w regionie. Niebawem mogą zostać ustanowione przepisy, które uregulują kwestie związane z edukacją elektroniczną. Ministerstwo nie planuje też zmian w kalendarzu roku szkolnego. Egzaminy najprawdopodobniej odbędą się więc w terminie
Z informacji przekazanych do kuratorium oświaty przez świętokrzyskie szkoły wynika, że elektroniczny kontakt z uczniami utrzymuje ponad 75 proc. placówek. – Te dane pochodzą z wczoraj i są z pewnością niepełne, ponieważ nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi od wszystkich. Wiadomo jednak, że każda szkoła ma Internet i prawie każda korzysta z dziennika elektronicznego. Czekamy na doprecyzowanie prawne, które pozwoli na pełne prowadzenie zajęć poprzez kanały on-line. Rozporządzenie na temat nauczania na odległość może się ukazać jeszcze w tym tygodniu – zapowiada Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.
Tymczasem dyrektorzy szkół i nauczyciele już wzięli sprawy w swoje ręce i organizują zajęcia poprzez wszystkie dostępne kanały pozwalające na kontakt z uczniami. – Za pomocą dziennika elektronicznego, Messengera i strony internetowej nauczyciele zadają dzieciom materiał do opracowania. Dzieci odsyłają wyniki swojej pracy. Udostępniamy im też dodatkowe materiały pochodzące z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizujemy też telekonferencje z uczniami – wymienia Tomasz Gruszczyński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Brynicy.
Na wsparcie nauczycieli mogą też liczyć starsi uczniowie. – Podstawowym miejscem kontaktu jest dziennik elektroniczny, do którego dostęp mają wszyscy uczniowie. Prace do wykonania zamieszczamy w zakładce „zadania domowe”. Wspieramy się też kontaktem mailowym i polecamy platformy edukacyjne. Maturzyści dostają też od nas materiały z OKE i CKE. Prowadzimy też lekcje poprzez Skype’a – mówi Katarzyna Czyżewska, wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach.
W przypadku maturzystów zbliża się też moment, w którym powinni oni być poinformowani o ewentualnym zagrożeniu oceną niedostateczną. Zgodnie z przepisami ma to nastąpić najpóźniej na miesiąc przed końcem roku szkolnego. Dla abiturientów kończy się on 24 kwietnia. – Jeszcze nieoficjalnie wiadomo, że o zagrożeniu również będzie można ucznia poinformować mailowo. Jeżeli wydłuży się okres przerwy, a wszystko na to wskazuje, to minister edukacji może zmienić na mocy specustawy kalendarz roku szkolnego. Wczoraj wieczorem odbyłemz ministrem wideokonferencję i póki co nie ma takich planów – uspokaja Kazimierz Mądzik.